Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3
im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu
Rządowy program "Książki naszych marzeń"
Nasza szkoła otrzymała dotację z rządowego programu w wysokości 2170 zł + 542,5 zł wkładu własnego organu prowadzącego, czyli 2712,50.
Zostaną zakupione książki, które uczniowie wskazali w przeprowadzonej ankiecie, czyli:
serie: "Koszmarny Karolek", "Magiczny piesek", "Magiczny kotek", "To ja Lucy", "Viking Vulgar", "Zosia i jej zoo", "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", "Banda Spaghetti", "Dziennik cwaniaczka", "Magiczne drzewo", "Zośka", "Percy Jackson", "Władca Pierścieni", "Zuźka Zołzik", "Franklin", "Radek Szkaradek", "Martynka", "Klub kociaków słodziaków", "Stajnia pod Podkową", "Na tropie bestii", "Klinika pod Boliłapką" oraz książki p. Holly Webb. Książki te trafią do biblioteki jeszcze w październiku. Wypożyczanie książeczek będzie możliwe już w listopadzie.
Już teraz zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania zakupionych książek.
W ramach programu przygotowaliśmy dokument: "Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń":
Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń”
-
Przeprowadzenie w roku szkolnym 2014/2015 ankiet nt książek, które uczniowie chcą aby były w bibliotece szkolnej.
-
Konsultacje ws zakupów książek do biblioteki szkolnej i współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną.
-
Zakup książek dla dzieci i młodzieży zgodnie z wynikami ankiet.
-
Przeprowadzenie lekcji bibliotecznych promujących zakupione książki.
-
Planowanie wspólnych imprez czytelniczych: m.in. przygotowanie teatrzyku dla dzieci kl. I – III, spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży, przygotowanie konkursu czytelniczego.
-
Zaplanowanie spotkania z autorem książek o tematyce historycznej związanej z Lublińcem i powiatem lublinieckim.
-
Realizacja projektów edukacyjnych w klasach I – VI.
-
Pogadanka dla rodziców kl. III i IV nt wpływu czytelnictwa na rozwój dziecka.
Przygotowaliśmy także projekty edukacyjne dla każdej klasy od I do VI, które będą realizowane od listopada 2015 r. do lutego 2016 r.
Odbyły się również konsultacje z biblioteką pedagogiczną oraz biblioteką publiczną.
W ramach współpracy z biblioteką pedagogiczną uczniowie SP 3 w Lublińcu wzięli udział w konkursach powiatowych: „Baśnie, legendy, podania na Górnym Śląsku, „Tajemnica ginącego lasu” połączona ze spotkaniem z autorem książki „Tajemnica ginącego lasu” p. Jerzym Miosgą, „Najlepiej czytający trzecioklasista”. Dla naszych uczniów kl. I i II panie przygotowały zajęcia biblioteczne „Biblioteka inspiruje” – prezentacja o czytaniu, książce oraz teatrzyk kamishibai. Wspólne działanie biblioteki pedagogicznej i filii dziecięcej biblioteki publicznej to spektakl kukiełkowy „Smok wawelski”.
Dzięki współpracy z biblioteką publiczną nasi uczniowie brali udział w następujących imprezach: „Noc z Andersenem”, konkurs plastyczny o książce i bibliotece ( III miejsce uczennicy kl. I b Zuzanny Minkiny), spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży p. Dariuszem Rekoszem.
Apel promujący czytelnictwo "Książki naszych marzeń"
1 grudnia wszyscy uczniowie obejrzeli apel przygotowany przez bibliotekarzy i uczennice uczęszczające na zajęcia Koła czytelniczo - bibliotecznego pt. "Książki naszych marzeń". Podczas apelu uczennice przebrane w stroje postaci książkowych przekonywały o tym, że czytanie książek jest fajne i należy czytać jak najwięcej.
Promowały też książki zakupione w ramach rządowego programu "Książki naszych marzeń", którego celem jest wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyków czytania.
Henryk Sienkiewicz powiedział kiedyś: "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra!" Dlatego nie bójmy się książek tylko je czytajmy.
PROJEKTY EDUKACYJNE
W konkursie samodzielnego, pięknego czytania w klasie 2 a wzięło udział 9 osób. Czytaliśmy książkę pt. „Uparta Lusia”. Wyróżniły się trzy osoby: Karolina Górecka, Amelia Augustyn i Zuzanna Zgoda. Osoby wyróżniliśmy we wspólnym głosowaniu wszystkich uczniów i wychowawcy.
W dniu 25 stycznia w klasie II c odbył się konkurs pięknego czytania książek Grzegorza Kasdepke. Wybraliśmy książkę pt. „Detektyw Pozytywka” Wszyscy bardzo się zaangażowali. Poznaliśmy postać pana Grzegorza Kasdepke i tytuły książek jakie napisał. Następnie zaczęliśmy czytać, pamiętając o odpowiedniej intonacji głosu, przestrzeganiu znaków przestankowych, odpowiedniej modulacji głosu. Większość uczniów czytała płynnie, biegle, poprawnie i wyraziście. I miejsce jednogłośnie zdobyła Nina Zawierucha i Bartosz Wydmuch, II miejsce Julia Szłapa i Magdalena Siwiaszczyk, natomiast III miejsce zdobyła Maja Malinowska, Ola Konieczny i Wiktor Mizera. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i skromne nagrody. Były też nagrody pocieszenia dla każdego uczestnika w formie dyplomów i kolorowanek.
Klasa VI a zachęcała klasy pierwsze do czytania książek poprzez zorganizowanie w tych klasach głośnego czytania baśni. Czytanie połączone było z krótką inscenizacją danej baśni. Uczniowie wybrali do czytania nastepujące baśnie: "Trzy świnki", "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia", "Śpiąca królewna" i "Kot w butach". Każda klasa pierwsza usłyszała inną baśń. Pierwszaki były bardzo zadowolone z udziału w takiej akcji. Po czytaniu były przygotowane zagadki, quizy, które uczniowie klas pierwszych rozwiązywali i odgadywali. Były też nagrody za prawidłowe odpowiedzi.
Klasy pierwsze wykonywały ilustracje do usłyszanych baśni.
Klasy III a, b przygotowały przedstawienie na podstawie baśni: "Królewna Śnieżka" i "Czerwony Kapturek" dla uczniów klas II i I. Uczniowie wykonali dekoracje i przygotowali z niewielką pomocą dorosłych stroje do spektaklu. Klasa III c w klasie przygotowała wystawę rekwizytów ze znanych baśni. Natomiast kl. III d przeprowadziła w klasie konkurs czytelniczy do przeczytanej książki.
Klasa IV b wykonała plakat reklamujący wybrane przez nich tytuły książek "Dlaczego warto czytać?"
Klasa IV c napisała recenzje wybranych przez siebie książek, które mają zachęcić innych do przeczytania.
Klasa IV a i d wykonały plakaty reklamujące książki z literatury pięknej i popularnonaukowej.
Klasa VI c stworzyła komiks o ulubionych tytułach dzieci i młodzieży.
Klasa VI d ułożyła tekst opowiadania z ukrytymi tytułami książek i przeprowadziła konkurs w pozostałych klasach szóstych. Po sprawdzeniu wyłoniłi laureatów, których nagrodzono książkami.
,,Nad Morzem”
Pewnego dnia, na ulicy Kubusia Puchatka w zaczarowanej zagrodzie, bawiły się dzieci pana Astronoma. Tego samego dnia pan Astronom siedział w swoim tajemniczym ogrodzie wpatrując się w gwiazdy i próbując odczytać z nich sposób na Alcybiadesa. Jego córka Karolcia wędrując, znalazła się w pustyni i w puszczy, gdzie spotkała nieznajomego. Ten obcy mężczyzna okazał się Pinokiem. Karolcia z Pinokiem postanowili, że zorganizują spotkanie nad morzem przy melodii z katarynki. Na spotkanie zaprosili również Anię z Zielonego Wzgórza. Przy szumie morza, kopiąc w piasku, znaleźli plastusiowy pamiętnik. W pamiętniku dokładnie były opisane przygody Czerwonego Kapturka, Kopciuszka oraz brzydkiego kaczątka. Nagle Karolcia wyciągnęła z kieszeni plastelinę i wszyscy razem postanowili ulepić koszmarnego Karolka i jego brata Damianka. Karolek przypominał groźnego lwa, a Damianek chłopca o dobrym sercu. Postanowili więc, że nazwą ich bracia Lwie Serce. Nagle zza skał wyłonili się chłopcy j z akademii pana Kleksa, którzy sprawili, że serce Pinokio zaczęło zmieniać się w serce człowieka. Tym wesołym akcentem zakończyło się spotkanie przyjaciół.
Klasa VI b przygotowała prezentację PP "Książki o naszych ulubieńcach w bibliotece szkolnej.
Klasa V a przygotowała i przeprowadziła w klasie konkurs recytatorski wierszy śląskich. Zwycięzcy brali udział w szkolnym konkursie regionalnym.
Klasa V b pracowała nad prezentacją PP "Serie wydawnicze dla dzieci i młodzieży w naszej bibliotece szkolnej".
Klasa V c zorganizowała w klasie konkurs na wiersz o czytaniu i książce. Jako najlepszy wierszyk wybrano wiersz Wojtka Kucharskiego:
Książki czytamy wszędzie.
Gdy prezydenta orędzie,
na kanapie i przy biurku,
na cegielnianym niskim murku
i w pociagu, i w podróży,
wtedy czas nam się nie dłuży.
Również czasopisma czytamy,
gdy ze szkoły wracamy,
dla odpoczynku w lecie,
by wiedzieć co się dzieje w świecie.
Gdy książki oglądamy,
swe umiejętności czytania rozwijamy.
Więc polecam Wam wszystkie księgi,
bierzcie je w swoje ręce.
Wizyta przedszkolaków
W dniu 19 maja 2016 r. do biblioteki szkolnej została zaproszona grupa 6-latków z Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Lublińcu. Wysłuchali kilku wierszy o książce i bibliotece, obejrzeli mini pantomimę do słuchanej legendy "Źródło wiecznej młodości". Następnie dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy o książkach, które znajduja się w bibliotece szkolnej. Zobaczyli największą, nagrubszą, najmniejszą książkę oraz książkę na płycie winylowej, kasecie magnetofonowej, płycie CD. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał kolorowanki na pamiątkę wizyty w bibliotece szkolnej.
Wizyta p. Olgierda Kniejskiego
W dniu 20 maja 2016 r. odwiedził bibliotekę szkolną p. Olgierd Kniejski - autor książek historycznych o Lublińcu i okolicach mieszkający w Lublińcu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III c i IV b. Pan Kniejski bardzo ciekawie opowiadał o historii Lublińca i jak zbiera materiały do swoich książek. Odpowiadał na pytania uczniów. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze, uczniowie na zakończenie poprosili o autografy. Pan Olgierd Kniejski przekazał także kilka swoich książek do naszej biblioteki szkolnej.
Wizyta poety
W dniu 8 lutego 2016r. klasa II c zaprosiła na zajęcia lublinieckiego poetę pana Edwarda Przebieracza. Nasz gość opowiedział nam o poezji, o procesie powstawania książki, o tym co zrobić, aby napisać wiersz. Pan Edward przeczytał nam swój wiersz pt. „Na łące”, a następnie odbył się konkurs. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za prawidłowe odpowiedzi. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dziękujemy bardzo panu Edwardowi za poświęcony czas.
Pogadanka dla rodziców
Podczas spotkań z wychowawcą dla rodziców klas młodszych przeprowadzono krótką pogadankę w formie prezentacji PP "Wlyw czytania na rozówj dziecka". Rodzice klas pierwszych otrzymali także ulotkę na ten temat.
Drodzy Rodzice!
Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.
Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.
Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie – bo skąd miałoby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.
Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!
Irena Koźmińska - Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
Wszystkie informacje o wydarzeniach w naszej bibliotece szkolnej, regulaminach można znaleźć na stronie internetowej biblioteki: www.bibliotekasp3.wix.com/bibliotekasp3.
W bibliotece można spędzać ciekawie czas podczas przerw międzylekcyjnych czytając czasopisma, książki lub komiksy w ramach akcji bibliotecznej „Na przerwach czytamy sobie w bibliotece”.
W bibliotece posiadamy bogaty księgozbiór zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. Dzięki dotacji z rządowego programu „Książki naszych marzeń” zakupiliśmy wiele nowych pozycji, uzupełniliśmy brakujące tytuły już posiadanych książek popularnych serii wydawniczych.
Sprawozdanie z realizacji wymagań zawartych w rządowym programie „Książki naszych marzeń” w roku szkolnym 2015/2016 - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu im. Bohaterów Westerplatte
-
Realizacja wymagań z rozporządzenia
1) Podjęcie przez szkoły, w odniesieniu do których uzyskał to wsparcie, współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmującej:
a) konsultowanie planowanych zakupów książek:
Zostały przeprowadzone konsultacje z bibliotekarzami biblioteki pedagogicznej i publicznej odnośnie planowanych zakupów książek oraz działań szkoły i bibliotek w programie „Książki naszych marzeń”.
b) wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo:
W ramach współpracy z biblioteką pedagogiczną uczniowie SP 3 w Lublińcu wzięli udział w konkursach powiatowych: „Baśnie, legendy, podania na Górnym Śląsku, „Tajemnica ginącego lasu” połączona ze spotkaniem z autorem książki „Tajemnica ginącego lasu” p. Jerzym Miosgą, „Najlepiej czytający trzecioklasista”. Dla naszych uczniów kl. I i II panie przygotowały zajęcia biblioteczne „Biblioteka inspiruje” – prezentacja o czytaniu, książce oraz teatrzyk kamishibai. Wspólne działanie biblioteki pedagogicznej i filii dziecięcej biblioteki publicznej to spektakl kukiełkowy „Smok wawelski”.
Dzięki współpracy z biblioteką publiczną nasi uczniowie brali udział w następujących imprezach: „Noc z Andersenem”, konkurs plastyczny o książce i bibliotece ( III miejsce uczennicy kl. I b Zuzanny Minkiny), spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży p. Dariuszem Rekoszem.
2) Zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:
a/ „Wybory książek naszych marzeń” oraz nakręcenie filmiku do konkursu MEN,
b/ spotkanie z poetą p. Edwardem Przebieraczem,
c/ apel „Książki naszych marzeń”,
d/ pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych,
e/ turniej klasowy dla klas drugich „Asy z drugiej klasy – Legendy polskie”,
f/ spotkanie dla przedszkolaków – wiersze o książce i bibliotece, mini pantomima do słuchanej legendy oraz ciekawostki o książkach z biblioteki szkolnej,
g/ spotkanie z p. Olgierdem Kniejskim autorem książek historycznych mieszkającym w Lublińcu,
h/ konkurs plastyczny dla klas IV „Mój ulubiony bohater literacki”.
3) Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami:
Zorganizowano 3 spotkania z rodzicami: w kl. I a, I b, IV c. Rodzice wszystkich pierwszych klas otrzymali ulotki o wpływie czytania na rozwój dziecka.
4) Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:
W naszej szkole zrealizowano 25 projektów:
kl. VI
„Starszy kolega czyta młodszemu”- głośne czytanie w kl. I a, b, c, d, e z krótką inscenizacją
„Książki o naszych ulubieńcach w bibliotece szkolnej” - prezentacja PP
„Książka ma wiele twarzy” - stworzenie komiksu reklamującego książki z naszej biblioteki
„Każdy może być detektywem, czyli szukamy ukrytych tytułów” - przygotowanie i przeprowadzenie konkursu w formie opowiadania z ukrytymi tytułami książek dla wszystkich klas VI
kl. V
„Nasza mała ojczyzna w poezji” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu recytatorskiego wierszy poetów śląskich
„Poezja lekiem na smutek” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu recytatorskiego wierszy poetów dla dzieci i młodzieży po śląsku
„Godne polecenia w naszej bibliotece” - przygotowanie prezentacji PP nt serii wydawniczych dla dzieci i młodzieży znajdujących się w naszej bibliotece
kl. IV
„Książka uczy i bawi” - przeprowadzenie w klasie mini wyborów najpoczytniejszej książki i wykonanie plakatu reklamującego tę książkę
„Dlaczego warto czytać” - wykonanie reklamy trzech najpoczytniejszych książek w klasie
„Książka moim przyjacielem” - napisanie kilku recenzji ulubionych książek, które znajdują się w bibliotece
„Poznanie przez czytanie” - zareklamowanie książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży
kl. III
„Poznaję literaturę i bawię się w teatr” - przygotowanie krótkiej inscenizacji baśni „Czerwony Kapturek” dla kl. II a
„Czytamy i gramy” - przygotowanie krótkiej inscenizacji baśni „Królewna Śnieżka” dla kl. II b
„Najpiękniejsze baśnie świata” - przygotowanie wystawy na korytarzu szkolnym rekwizytów ze znanych baśni
„Bohaterowie naszych lektur” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu ze znajomości wybranej lektury
kl. II
„Potrafię pięknie czytać” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu pięknego czytania wybranej książki z serii „Już czytam”
„Już czytam” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu pięknego czytania wybranej książki z serii „Martynka”
„Jak dobrze mieć przyjaciela” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu pięknego czytania wybranej książki G Kasdepke
„Nasi ulubieńcy w literaturze” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu pięknego czytania wybranej książki z serii „Pokochaj mnie”
kl. I
„Bajkolandia” - konkurs na najładniejszą ilustrację do wysłuchanej baśni
„Mój ulubiony bohater” - konkurs na najładniejszą ilustrację ulubionego bohatera książkowego
„Nie potrafię czytać, chcę słuchać” konkurs na najładniejszą ilustrację do wysłuchanej baśni
„Czytanki z naszej bajki” konkurs na najładniejszą ilustrację do wysłuchanej bajki
„Książka w moim życiu” konkurs na najładniejszą ilustrację ulubionej książki.
5) Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:
Organizacja pracy biblioteki uwzględnia potrzeby uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Godziny pracy biblioteki są dostosowane do rozkładu zajęć lekcyjnych uczniów. Uczniowie mogą wypożyczać książki na ferie zimowe i świąteczne oraz zostali poinformowani o możliwości wypożyczania książek w bibliotece publicznej i jej filiach podczas ferii letnich.
2. Statystyka
W roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu jest o 36 uczniów więcej niż w roku szkolnym 2014/2015. Wszyscy uczniowie szkoły są czytelnikami biblioteki szkolnej.
Statystyka do potrzeb analizy efektywności działań w programie obejmuje okres od 01 września do 25 maja zarówno w roku szkolnym 2014/2015 jak i 2015/2016.
2014/2015 2015/2016
Liczba uczniów 564 600
Liczba dni wypożyczeń 138 148
Liczba wypożyczeń 9368 11539
Liczba wypożyczeń na 1 dzień 67,9 78,0
Liczba wypożyczeń na 1 ucznia 16,5 19,2
Liczba wypożyczeń w roku szkolnym 2015/2016 w stosunku do roku 2014/2015 wzrosła o 2 171 voluminów, czyli o 10,4 %.
Wynika z tego, iż podjęte przez nas działania przyniosły zamierzony efekt w postaci większej liczby wypożyczeń i wzrostu zainteresowania dzieci książką zgodnie z założeniami Rządowego programu „Książki naszych marzeń”
Analiza ankiet nt preferencji czytelniczych uczniów kl. I - V
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt programu :”Książki naszych marzeń”. Gdy program wejdzie w życie nasza szkoła przystąpi do niego. W ramach prac przygotowawczych przygotowano i przeprowadzono w dniach 15-17 kwietnia w klasach I-V ankiety nt preferencji czytelniczych uczniów.
Zadaliśmy jedno pytanie: „Jakie tytuły książek chciałabyś/chciałbyś aby zostały zakupione do biblioteki szkolnej?” Mając na uwadze tytuły książek i serii wydawniczych, które nasi uczniowie chętnie czytają i widząc w programie MEN szansę na uzupełnienie brakujących tytułów książek w ankiecie umieściliśmy tytuły najbardziej poczytnych serii oraz chcieliśmy aby uczniowie podali nam swoje propozycje książek, które biblioteka powinna mieć w swoich zbiorach.
W klasach I – III ankieta wyglądała tak:
Jakie tytuły książek chciałabyś/chciałbyś, aby zostały zakupione do biblioteki szkolnej?
Wybierz i podkreśl maksymalnie trzy możliwości lub podaj swoje propozycje
a/ seria Franklin
b/ seria Koszmarny Karolek
c/ seria Martynka
d/ seria Zuźka Zołzik
e/ Twoje propozycje ….....................................................................................
Wyniki ankiety:
Na 272 uczniów kl. I – III:
a/ 158 chce zakupu dalszych części serii „Franklin”,
b/ 134 „ „Koszmarny Karolek”,
c/ 106 „ „Martynka”,
d/ 56 „ „Zuźka Zołzik”,
e/ ponadto chcą czytać książki z serii np.”Upiorna rodzinka”, „Na tropie bestii”, „Radek Szkaradek”, „Klub kociaków słodziaków”, „Reksio”, „Hobbita”, książki popularnonaukowe o dinozaurach, psach, kotach, chomikach.
W klasach IV – V ankieta wyglądała tak:
Jakie tytuły książek chciałabyś/chciałbyś, aby zostały zakupione do biblioteki szkolnej?
Wybierz i podkreśl maksymalnie pięć możliwości lub podaj swoje propozycje
a/ seria To ja Lucy,
b/ seria Wiking Vulgar,
c/ seria Magiczny kotek,
d/ seria Magiczny piesek,
e/ seria Zosia i jej zoo,
f/ seria Banda Spaghetti,
g/ seria książek p. Holly Webb,
h/ seria Stajnia pod Podkową,
i/ Twoje propozycje …............................................................................
Wyniki ankiet:
Na 166 uczniów kl. IV-V:
a/ 85 chce zakupu dalszych części serii książek p. Holly Webb,
b/ 41 „ „Stajnia pod Podkową”,
c/ 33 „ „To ja Lucy”,
d/ 66 chce zakupu serii „Wiking Vulgar”,
e/ 66 „ „Magiczny kotek”,
f/ 88 „ „Magiczny piesek”,
g/ 56 „ „Banda Spaghetti”,
h/ 56 „ „Zosia i jej zoo”,
i/ ponadto uczniowie chcieliby, aby zakupić takie książki jak: „Dziennik cwaniaczka” (23), „Władcę pierścieni” (7), „Zośka Detektyw” (5), „Radek Szkaradek” (2), „Mikołajek” (4), „Koszmarny Karolek” (3), „Percy Jackson” (5), i inne przygodowo-fantastyczne oraz podróżnicze.
Analizując wyniki ankiet możemy stwierdzić, że biblioteka szkolna spełnia oczekiwania czytelników mając w swoich zbiorach książki, które są przez nich chętnie czytane.
Wnioski:
1. Należy systematycznie uzupełniać tytuły książek najbardziej poczytnych serii wydawniczych dla dzieci i młodzieży.
2. Dokonywać zakupów nowych serii ukazujących się na rynku wydawniczym oraz nowości książkowych dla dzieci i młodzieży.
3. Systematycznie uzupełniać zbiory literatury popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży
Rządowy projekt programu "Książki naszych marzeń"
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Rządowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzących szkoły podstawowe i ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”
CELE PROGRAMU RZĄDOWEGO
Celem programu rządowego jest wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.
Celami szczegółowymi programu rządowego są:
1) doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata;
2) promowanie czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych;
3) wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjne dla nich;
4) urozmaicanie realizacji programów nauczania przez zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych;
5) rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływania na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej;
6) rozwijanie współpracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.
FORMY REALIZACJI PROGRAMU RZĄDOWEGO
Program rządowy będzie realizowany poprzez:
1) zakup z wykorzystaniem środków z dotacji celowej książek niebędących podręcznikami, zwanych dalej „książkami”, w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego;
2) stworzenie warunków organizacyjnych umożliwiających efektywniejsze realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego, zwłaszcza w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej, między innymi przez wypożyczanie uczniom książek na okres ferii letnich i zimowych;
3) współpracę bibliotek szkolnych z publicznymi dla lepszej realizacji zadań obu instytucji między innymi poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.
BENEFICJENCI PROGRAMU RZĄDOWEGO
Beneficjentami pośrednimi programu rządowego są organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia: jednostki samorządu terytorialnego, osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne oraz minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwani dalej „organami prowadzącymi”.Beneficjentami końcowymi programu rządowego są biblioteki szkolne, a odbiorcami uczniowie i nauczyciele publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.
Informacje zaczerpnięte informacji ze strony MEN oraz z projektu rządowego programu.