top of page

Rządowy program "Książki naszych marzeń"

 

Nasza szkoła otrzymała dotację z rządowego programu w wysokości 2170 zł + 542,5 zł wkładu własnego organu prowadzącego, czyli 2712,50.

ZostanÄ… zakupione książki, które uczniowie wskazali w przeprowadzonej ankiecie, czyli:

serie: "Koszmarny Karolek", "Magiczny piesek", "Magiczny kotek", "To ja Lucy", "Viking Vulgar", "Zosia i jej zoo", "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", "Banda Spaghetti", "Dziennik cwaniaczka", "Magiczne drzewo", "ZoÅ›ka", "Percy Jackson", "WÅ‚adca PierÅ›cieni", "Zuźka ZoÅ‚zik", "Franklin", "Radek Szkaradek", "Martynka", "Klub kociaków sÅ‚odziaków", "Stajnia pod PodkowÄ…", "Na tropie bestii", "Klinika pod BoliÅ‚apkÄ…" oraz książki p. Holly Webb.  Książki te trafiÄ… do biblioteki jeszcze w październiku. Wypożyczanie książeczek bÄ™dzie możliwe już w listopadzie.

 

Już teraz zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania zakupionych książek.

 

W ramach programu przygotowaliśmy dokument: "Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń":

 

DziaÅ‚ania SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w LubliÅ„cu w ramach programu rzÄ…dowego „Książki naszych marzeÅ„”

 

  1. Przeprowadzenie w roku szkolnym 2014/2015 ankiet nt książek, które uczniowie chcÄ… aby byÅ‚y w bibliotece szkolnej.

  2. Konsultacje ws zakupów książek do biblioteki szkolnej i wspóÅ‚pracy z MiejskÄ… BibliotekÄ… PublicznÄ… i BibliotekÄ… PedagogicznÄ….

  3. Zakup książek dla dzieci i młodzieży zgodnie z wynikami ankiet.

  4. Przeprowadzenie lekcji bibliotecznych promujących zakupione książki.

  5. Planowanie wspólnych imprez czytelniczych: m.in. przygotowanie teatrzyku dla dzieci kl. I – III, spotkanie z autorem książek dla dzieci i mÅ‚odzieży, przygotowanie konkursu czytelniczego.

  6. Zaplanowanie spotkania z autorem książek o tematyce historycznej związanej z Lublińcem i powiatem lublinieckim.

  7. Realizacja projektów edukacyjnych w klasach I – VI.

  8. Pogadanka dla rodziców kl. III i IV nt wpÅ‚ywu czytelnictwa na rozwój dziecka.

 

PrzygotowaliÅ›my także projekty edukacyjne dla każdej klasy od I do VI, które bÄ™dÄ… realizowane od listopada 2015 r. do lutego 2016 r.

OdbyÅ‚y siÄ™ również konsultacje z bibliotekÄ… pedagogicznÄ… oraz bibliotekÄ… publicznÄ….

 

W ramach wspóÅ‚pracy z bibliotekÄ… pedagogicznÄ… uczniowie SP 3 w LubliÅ„cu wziÄ™li udziaÅ‚ w konkursach powiatowych: „BaÅ›nie, legendy, podania na Górnym ÅšlÄ…sku, „Tajemnica ginÄ…cego lasu” poÅ‚Ä…czona ze spotkaniem z autorem książki „Tajemnica ginÄ…cego lasu” p. Jerzym MiosgÄ…, „Najlepiej czytajÄ…cy trzecioklasista”. Dla naszych uczniów kl. I i II panie przygotowaÅ‚y zajÄ™cia biblioteczne „Biblioteka inspiruje” – prezentacja o czytaniu, książce oraz teatrzyk kamishibai. Wspólne dziaÅ‚anie biblioteki pedagogicznej i filii dzieciÄ™cej biblioteki publicznej to spektakl kukieÅ‚kowy „Smok wawelski”.

 

DziÄ™ki wspóÅ‚pracy z bibliotekÄ… publicznÄ… nasi uczniowie brali udziaÅ‚ w nastÄ™pujÄ…cych imprezach: „Noc z Andersenem”, konkurs plastyczny o książce i bibliotece ( III miejsce uczennicy kl. I b Zuzanny Minkiny), spotkanie z autorem książek dla dzieci i mÅ‚odzieży p. Dariuszem Rekoszem.

​

Apel promujący czytelnictwo "Książki naszych marzeń"

 

1 grudnia wszyscy uczniowie obejrzeli apel przygotowany przez bibliotekarzy i uczennice uczęszczające na zajęcia Koła czytelniczo - bibliotecznego pt. "Książki naszych marzeń". Podczas apelu uczennice przebrane w stroje postaci książkowych przekonywały o tym, że czytanie książek jest fajne i należy czytać jak najwięcej.

PromowaÅ‚y też książki zakupione w ramach rzÄ…dowego programu "Książki naszych marzeÅ„", którego celem jest wspieranie organów prowadzÄ…cych szkoÅ‚y podstawowe w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowaÅ„ poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogÅ‚Ä™bianie u uczniów nawyków czytania.

Henryk Sienkiewicz powiedziaÅ‚ kiedyÅ›: "Gdy siÄ™ ktoÅ› zaczyta, zawsze albo siÄ™ czegoÅ› nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaÅ›nie - w każdym razie wygra!" Dlatego nie bójmy siÄ™ książek tylko je czytajmy.

 

PROJEKTY EDUKACYJNE

 

W konkursie samodzielnego, piÄ™knego czytania w klasie 2 a wzięło udziaÅ‚ 9 osób. CzytaliÅ›my książkÄ™ pt. „Uparta Lusia”. WyróżniÅ‚y siÄ™ trzy osoby: Karolina Górecka, Amelia Augustyn i Zuzanna Zgoda. Osoby wyróżniliÅ›my we wspólnym gÅ‚osowaniu wszystkich uczniów i wychowawcy.

W dniu 25 stycznia w klasie II c odbyÅ‚ siÄ™ konkurs piÄ™knego czytania książek Grzegorza Kasdepke. WybraliÅ›my książkÄ™ pt. „Detektyw Pozytywka” Wszyscy bardzo siÄ™ zaangażowali. PoznaliÅ›my postać pana Grzegorza Kasdepke i tytuÅ‚y książek jakie napisaÅ‚. NastÄ™pnie zaczÄ™liÅ›my czytać, pamiÄ™tajÄ…c o odpowiedniej intonacji gÅ‚osu, przestrzeganiu znaków przestankowych, odpowiedniej modulacji gÅ‚osu. WiÄ™kszość uczniów czytaÅ‚a pÅ‚ynnie, biegle, poprawnie i wyraziÅ›cie. I miejsce jednogÅ‚oÅ›nie zdobyÅ‚a Nina Zawierucha i Bartosz Wydmuch, II miejsce Julia SzÅ‚apa i Magdalena Siwiaszczyk, natomiast III miejsce zdobyÅ‚a Maja Malinowska, Ola Konieczny i Wiktor Mizera. ZwyciÄ™zcy otrzymali dyplomy i skromne nagrody. ByÅ‚y też nagrody pocieszenia dla każdego uczestnika w formie dyplomów i kolorowanek.

 

Klasa VI a zachÄ™caÅ‚a klasy pierwsze do czytania książek poprzez zorganizowanie w tych klasach gÅ‚oÅ›nego czytania baÅ›ni. Czytanie poÅ‚Ä…czone byÅ‚o z krótkÄ… inscenizacjÄ… danej baÅ›ni. Uczniowie wybrali do czytania nastepujÄ…ce baÅ›nie: "Trzy Å›winki", "Czerwony Kapturek", "JaÅ› i MaÅ‚gosia", "ÅšpiÄ…ca królewna" i "Kot w butach". Każda klasa pierwsza usÅ‚yszaÅ‚a innÄ… baśń. Pierwszaki byÅ‚y bardzo zadowolone z udziaÅ‚u w takiej akcji. Po czytaniu byÅ‚y przygotowane zagadki, quizy, które uczniowie klas pierwszych rozwiÄ…zywali i odgadywali. ByÅ‚y też nagrody za prawidÅ‚owe odpowiedzi.

 

Klasy pierwsze wykonywały ilustracje do usłyszanych baśni.

​

Klasy III a, b przygotowaÅ‚y przedstawienie na podstawie baÅ›ni: "Królewna Åšnieżka" i "Czerwony Kapturek" dla uczniów klas II i I. Uczniowie wykonali dekoracje i przygotowali z niewielkÄ… pomocÄ… dorosÅ‚ych stroje do spektaklu. Klasa III c w klasie przygotowaÅ‚a wystawÄ™ rekwizytów ze znanych baÅ›ni. Natomiast kl. III d przeprowadziÅ‚a w klasie konkurs czytelniczy do przeczytanej książki.

 

Klasa IV b wykonała plakat reklamujący wybrane przez nich tytuły książek "Dlaczego warto czytać?"

​

Klasa IV c napisaÅ‚a recenzje wybranych przez siebie książek, które majÄ… zachÄ™cić innych do przeczytania.

​

Klasa IV a i d wykonały plakaty reklamujące książki z literatury pięknej i popularnonaukowej.

​

Klasa VI c stworzyła komiks o ulubionych tytułach dzieci i młodzieży.

 

Klasa VI d uÅ‚ożyÅ‚a tekst opowiadania z ukrytymi tytuÅ‚ami książek i przeprowadziÅ‚a konkurs w pozostaÅ‚ych klasach szóstych. Po sprawdzeniu wyÅ‚oniÅ‚i laureatów, których nagrodzono książkami.

,,Nad Morzem”

Pewnego dnia, na ulicy Kubusia Puchatka w zaczarowanej zagrodzie, bawiÅ‚y siÄ™ dzieci pana Astronoma. Tego samego dnia pan Astronom siedziaÅ‚ w swoim tajemniczym ogrodzie wpatrujÄ…c siÄ™ w gwiazdy i próbujÄ…c odczytać z nich sposób na Alcybiadesa. Jego córka Karolcia wÄ™drujÄ…c, znalazÅ‚a siÄ™ w pustyni i w puszczy, gdzie spotkaÅ‚a nieznajomego. Ten obcy mężczyzna okazaÅ‚ siÄ™ Pinokiem. Karolcia z Pinokiem postanowili, że zorganizujÄ… spotkanie nad morzem przy melodii z katarynki. Na spotkanie zaprosili również AniÄ™ z Zielonego Wzgórza. Przy szumie morza, kopiÄ…c w piasku, znaleźli plastusiowy pamiÄ™tnik. W pamiÄ™tniku dokÅ‚adnie byÅ‚y opisane przygody Czerwonego Kapturka, Kopciuszka oraz brzydkiego kaczÄ…tka. Nagle Karolcia wyciÄ…gnęła z kieszeni plastelinÄ™ i wszyscy razem postanowili ulepić koszmarnego Karolka i jego brata Damianka. Karolek przypominaÅ‚ groźnego lwa, a Damianek chÅ‚opca o dobrym sercu. Postanowili wiÄ™c, że nazwÄ… ich bracia Lwie Serce. Nagle zza skaÅ‚ wyÅ‚onili siÄ™ chÅ‚opcy j z akademii pana Kleksa, którzy sprawili, że serce Pinokio zaczęło zmieniać siÄ™ w serce czÅ‚owieka. Tym wesoÅ‚ym akcentem zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ spotkanie przyjacióÅ‚.

 

Klasa VI b przygotowała prezentację PP "Książki o naszych ulubieńcach w bibliotece szkolnej.

​

Klasa V a przygotowała i przeprowadziła w klasie konkurs recytatorski wierszy śląskich. Zwycięzcy brali udział w szkolnym konkursie regionalnym.

 

Klasa V b pracowała nad prezentacją PP "Serie wydawnicze dla dzieci i młodzieży w naszej bibliotece szkolnej".

 

Klasa V c zorganizowała w klasie konkurs na wiersz o czytaniu i książce. Jako najlepszy wierszyk wybrano wiersz Wojtka Kucharskiego:

Książki czytamy wszędzie.

Gdy prezydenta orędzie,

na kanapie i przy biurku,

na cegielnianym niskim murku

 i w pociagu, i w podróży,

wtedy czas nam się nie dłuży.

Również czasopisma czytamy,

gdy ze szkoły wracamy,

dla odpoczynku w lecie,

by wiedzieć co się dzieje w świecie.

Gdy książki oglądamy,

swe umiejętności czytania rozwijamy.

Więc polecam Wam wszystkie księgi,

bierzcie je w swoje ręce.

 

Wizyta przedszkolaków

W dniu 19 maja 2016 r. do biblioteki szkolnej zostaÅ‚a zaproszona grupa 6-latków z Przedszkola Integracyjnego nr 3 w LubliÅ„cu. WysÅ‚uchali kilku wierszy  o książce i bibliotece, obejrzeli mini pantomimÄ™ do sÅ‚uchanej legendy "ŹródÅ‚o wiecznej mÅ‚odoÅ›ci". NastÄ™pnie dowiedzieli siÄ™ kilku ciekawych rzeczy           o książkach, które znajduja siÄ™ w bibliotece szkolnej. Zobaczyli najwiÄ™kszÄ…, nagrubszÄ…, najmniejszÄ… książkÄ™ oraz książkÄ™ na pÅ‚ycie winylowej, kasecie magnetofonowej, pÅ‚ycie CD. Na zakoÅ„czenie każdy przedszkolak otrzymaÅ‚ kolorowanki na pamiÄ…tkÄ™ wizyty w bibliotece szkolnej.

​

Wizyta p. Olgierda Kniejskiego

W dniu 20 maja 2016 r. odwiedziÅ‚ bibliotekÄ™ szkolnÄ… p. Olgierd Kniejski - autor książek historycznych o LubliÅ„cu i okolicach mieszkajÄ…cy w LubliÅ„cu.          W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III c i IV b. Pan Kniejski bardzo ciekawie opowiadaÅ‚ o historii LubliÅ„ca i jak zbiera materiaÅ‚y do swoich książek. OdpowiadaÅ‚ na pytania uczniów. Spotkanie przebiegaÅ‚o w bardzo przyjemnej atmosferze, uczniowie na zakoÅ„czenie poprosili o autografy. Pan Olgierd Kniejski przekazaÅ‚ także kilka swoich książek do naszej biblioteki szkolnej.

Wizyta poety

 

W dniu 8 lutego 2016r. klasa II c zaprosiÅ‚a na zajÄ™cia lublinieckiego poetÄ™ pana Edwarda Przebieracza. Nasz gość opowiedziaÅ‚ nam o poezji, o procesie powstawania książki, o tym co zrobić, aby napisać wiersz. Pan Edward przeczytaÅ‚ nam swój wiersz pt. „Na Å‚Ä…ce”, a nastÄ™pnie odbyÅ‚ siÄ™ konkurs. Wszystkie dzieci otrzymaÅ‚y nagrody za prawidÅ‚owe odpowiedzi. ZajÄ™cia byÅ‚y bardzo ciekawe. DziÄ™kujemy bardzo panu Edwardowi za poÅ›wiÄ™cony czas.

 

 

Pogadanka dla rodziców

 

Podczas spotkaÅ„ z wychowawcÄ… dla rodziców klas mÅ‚odszych przeprowadzono krótkÄ… pogadankÄ™ w formie prezentacji PP "Wlyw czytania na rozówj dziecka". Rodzice klas pierwszych otrzymali także ulotkÄ™ na ten temat.

 

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciÅ„stwa i szczęśliwej przyszÅ‚oÅ›ci. Ale czy wiemy, jak to osiÄ…gnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosÅ‚o na czÅ‚owieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mÄ…drego, otwartego na ludzi, dobrze radzÄ…cego sobie we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie, umiejÄ…cego wykorzystać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepÅ‚a, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, wspóÅ‚czucie i wsparcie, ksztaÅ‚towanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myÅ›leniu, a także nasz wÅ‚asny przykÅ‚ad. To daje im wiarÄ™ w swoje siÅ‚y, a także poczucie oparcia w rodzinie.

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzÄ…, że nie da siÄ™ tego zrobić, nie poÅ›wiÄ™cajÄ…c mu osobiÅ›cie czasu, nie tÅ‚umaczÄ…c, nie czytajÄ…c. Dziecko bowiem uczy siÄ™ życia, obserwujÄ…c swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich jÄ™zyk i ich wartoÅ›ci przejmuje.

Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dzieciÄ™ce bÅ‚Ä™dy i karach za zÅ‚e zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie – bo skÄ…d miaÅ‚oby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest zÅ‚e, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytÅ‚umaczymy.

Dlatego starajmy siÄ™ spÄ™dzać z dzieckiem jak najwiÄ™cej czasu. Im wiÄ™cej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. BÄ™dzie mu Å‚atwiej odnaleźć siÄ™ i mÄ…drze poruszać we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie peÅ‚nym haÅ‚aÅ›liwych atrakcji, faÅ‚szywych wartoÅ›ci i prawdziwych zagrożeÅ„: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i dziaÅ‚ania aspoÅ‚eczne.

DzieciÅ„stwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodzinÄ…, dobrych wzorców i wartoÅ›ci, takich jak miÅ‚ość, szacunek, poczucie bezpieczeÅ„stwa, radość.

Można wiele zrobić, codziennie czytajÄ…c dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno siÄ™ dobrze osÅ‚uchać z jÄ™zykiem i zbudować jak najwiÄ™kszy zasób sÅ‚ów, które rozumie. Ważne jest czytanie chÅ‚opcom, gdyż ich umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe rozwijajÄ… siÄ™ wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźniÄ™, dostarcza mu emocji i radoÅ›ci, poszerza wiedzÄ™ o Å›wiecie, przynosi dobre wzorce zachowaÅ„. DziÄ™ki gÅ‚oÅ›nemu czytaniu nauka w szkole bÄ™dzie dla niego Å‚atwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. RytuaÅ‚ gÅ‚oÅ›nego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spÄ™dzony czas, staÅ‚e wzmacnianie wiÄ™zi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej spoÅ‚ecznej kompetencji – sprawnego posÅ‚ugiwania siÄ™ jÄ™zykiem. JÄ™zyk to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, sÄ… mÄ…drzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny wspóÅ‚czesnej kultury i znacznie lepiej poradzÄ… sobie w życiu.

 

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

 

Irena KoźmiÅ„ska - Prezes Fundacji „ABCXXI – CaÅ‚a Polska czyta dzieciom”

 

Wszystkie informacje o wydarzeniach w naszej bibliotece szkolnej, regulaminach można znaleźć na stronie internetowej biblioteki: www.bibliotekasp3.wix.com/bibliotekasp3.

W bibliotece można spÄ™dzać ciekawie czas podczas przerw miÄ™dzylekcyjnych czytajÄ…c czasopisma, książki lub komiksy w ramach akcji bibliotecznej „Na przerwach czytamy sobie w bibliotece”.

W bibliotece posiadamy bogaty ksiÄ™gozbiór zarówno dla mÅ‚odszych jak i starszych uczniów. DziÄ™ki dotacji z rzÄ…dowego programu „Książki naszych marzeÅ„” zakupiliÅ›my wiele nowych pozycji, uzupeÅ‚niliÅ›my brakujÄ…ce tytuÅ‚y już posiadanych książek popularnych serii wydawniczych.

 

 

 

Sprawozdanie z realizacji wymagaÅ„ zawartych w rzÄ…dowym programie „Książki naszych marzeÅ„” w roku szkolnym 2015/2016 - SzkoÅ‚a Podstawowa nr 3 w LubliÅ„cu im. Bohaterów Westerplatte

 

  1. Realizacja wymagań z rozporządzenia

 

1) PodjÄ™cie przez szkoÅ‚y, w odniesieniu do których uzyskaÅ‚ to wsparcie, wspóÅ‚pracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmujÄ…cej:

a) konsultowanie planowanych zakupów książek:

ZostaÅ‚y przeprowadzone konsultacje z bibliotekarzami biblioteki pedagogicznej i publicznej odnoÅ›nie planowanych zakupów książek oraz dziaÅ‚aÅ„ szkoÅ‚y i bibliotek w programie „Książki naszych marzeÅ„”.

b) wymianÄ™ informacji o imprezach promujÄ…cych czytelnictwo:

W ramach wspóÅ‚pracy z bibliotekÄ… pedagogicznÄ… uczniowie SP 3 w LubliÅ„cu wziÄ™li udziaÅ‚ w konkursach powiatowych: „BaÅ›nie, legendy, podania na Górnym ÅšlÄ…sku, „Tajemnica ginÄ…cego lasu” poÅ‚Ä…czona ze spotkaniem z autorem książki „Tajemnica ginÄ…cego lasu” p. Jerzym MiosgÄ…, „Najlepiej czytajÄ…cy trzecioklasista”. Dla naszych uczniów kl. I i II panie przygotowaÅ‚y zajÄ™cia biblioteczne „Biblioteka inspiruje” – prezentacja o czytaniu, książce oraz teatrzyk kamishibai. Wspólne dziaÅ‚anie biblioteki pedagogicznej i filii dzieciÄ™cej biblioteki publicznej to spektakl kukieÅ‚kowy „Smok wawelski”.

DziÄ™ki wspóÅ‚pracy z bibliotekÄ… publicznÄ… nasi uczniowie brali udziaÅ‚ w nastÄ™pujÄ…cych imprezach: „Noc z Andersenem”, konkurs plastyczny o książce i bibliotece ( III miejsce uczennicy kl. I b Zuzanny Minkiny), spotkanie z autorem książek dla dzieci i mÅ‚odzieży p. Dariuszem Rekoszem.

 

2) Zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeÅ„ promujÄ…cych czytelnictwo z udziaÅ‚em uczniów:

a/ „Wybory książek naszych marzeÅ„” oraz nakrÄ™cenie filmiku do konkursu MEN,

b/ spotkanie z poetÄ… p. Edwardem Przebieraczem,

c/ apel „Książki naszych marzeÅ„”,

d/ pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych,

e/ turniej klasowy dla klas drugich „Asy z drugiej klasy – Legendy polskie”,

f/ spotkanie dla przedszkolaków – wiersze o książce i bibliotece, mini pantomima do sÅ‚uchanej legendy oraz ciekawostki o książkach z biblioteki szkolnej,

g/ spotkanie z p. Olgierdem Kniejskim autorem książek historycznych mieszkającym w Lublińcu,

h/ konkurs plastyczny dla klas IV „Mój ulubiony bohater literacki”.

 

3) UwzglÄ™dnienie tematyki wpÅ‚ywu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkoÅ‚Ä™ co najmniej jednego spotkania z rodzicami:

Zorganizowano 3 spotkania z rodzicami: w kl. I a, I b, IV c. Rodzice wszystkich pierwszych klas otrzymali ulotki o wpÅ‚ywie czytania na rozwój dziecka.

 

4) Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

W naszej szkole zrealizowano 25 projektów:

kl. VI

„Starszy kolega czyta mÅ‚odszemu”- gÅ‚oÅ›ne czytanie w kl. I a, b, c, d, e z krótkÄ… inscenizacjÄ…

„Książki o naszych ulubieÅ„cach w bibliotece szkolnej” - prezentacja PP

„Książka ma wiele twarzy” - stworzenie komiksu reklamujÄ…cego książki z naszej biblioteki

„Każdy może być detektywem, czyli szukamy ukrytych tytuÅ‚ów” - przygotowanie i przeprowadzenie konkursu w formie opowiadania z ukrytymi tytuÅ‚ami książek dla wszystkich klas VI

kl. V

„Nasza maÅ‚a ojczyzna w poezji” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu recytatorskiego wierszy poetów Å›lÄ…skich

„Poezja lekiem na smutek” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu recytatorskiego wierszy poetów dla dzieci i mÅ‚odzieży po Å›lÄ…sku

„Godne polecenia w naszej bibliotece” - przygotowanie prezentacji PP nt serii wydawniczych dla dzieci i mÅ‚odzieży znajdujÄ…cych siÄ™ w naszej bibliotece

kl. IV

„Książka uczy i bawi” - przeprowadzenie w klasie mini wyborów najpoczytniejszej książki i wykonanie plakatu reklamujÄ…cego tÄ™ książkÄ™

„Dlaczego warto czytać” - wykonanie reklamy trzech najpoczytniejszych książek w klasie

„Książka moim przyjacielem” - napisanie kilku recenzji ulubionych książek, które znajdujÄ… siÄ™ w bibliotece

„Poznanie przez czytanie” - zareklamowanie książek popularnonaukowych dla dzieci i mÅ‚odzieży

kl. III

„PoznajÄ™ literaturÄ™ i bawiÄ™ siÄ™ w teatr” - przygotowanie krótkiej inscenizacji baÅ›ni „Czerwony Kapturek” dla kl. II a

„Czytamy i gramy” - przygotowanie krótkiej inscenizacji baÅ›ni „Królewna Åšnieżka” dla kl. II b

„NajpiÄ™kniejsze baÅ›nie Å›wiata” - przygotowanie wystawy na korytarzu szkolnym rekwizytów ze znanych baÅ›ni

„Bohaterowie naszych lektur” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu ze znajomoÅ›ci wybranej lektury

kl. II

„PotrafiÄ™ piÄ™knie czytać” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu piÄ™knego czytania wybranej książki z serii „Już czytam”

„Już czytam” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu piÄ™knego czytania wybranej książki z serii „Martynka”

„Jak dobrze mieć przyjaciela” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu piÄ™knego czytania wybranej książki G Kasdepke

„Nasi ulubieÅ„cy w literaturze” - przygotowanie i przeprowadzenie w klasie konkursu piÄ™knego czytania wybranej książki z serii „Pokochaj mnie”

kl. I

„Bajkolandia” - konkurs na najÅ‚adniejszÄ… ilustracjÄ™ do wysÅ‚uchanej baÅ›ni

„Mój ulubiony bohater” - konkurs na najÅ‚adniejszÄ… ilustracjÄ™ ulubionego bohatera książkowego

„Nie potrafiÄ™ czytać, chcÄ™ sÅ‚uchać” konkurs na najÅ‚adniejszÄ… ilustracjÄ™ do wysÅ‚uchanej baÅ›ni

„Czytanki z naszej bajki” konkurs na najÅ‚adniejszÄ… ilustracjÄ™ do wysÅ‚uchanej bajki

„Książka w moim życiu” konkurs na najÅ‚adniejszÄ… ilustracjÄ™ ulubionej książki.

 

5) Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególnoÅ›ci poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:

Organizacja pracy biblioteki uwzglÄ™dnia potrzeby uczniów, nauczycieli, pracowników szkoÅ‚y i rodziców. Godziny pracy biblioteki sÄ… dostosowane do rozkÅ‚adu zajęć lekcyjnych uczniów. Uczniowie mogÄ… wypożyczać książki na ferie zimowe i Å›wiÄ…teczne oraz zostali poinformowani o możliwoÅ›ci wypożyczania książek w bibliotece publicznej i jej filiach podczas ferii letnich.

 

2. Statystyka

W roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 3 w LubliÅ„cu jest o 36 uczniów wiÄ™cej niż w roku szkolnym 2014/2015. Wszyscy uczniowie szkoÅ‚y sÄ… czytelnikami biblioteki szkolnej.

Statystyka do potrzeb analizy efektywnoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ w programie obejmuje okres od 01 wrzeÅ›nia do 25 maja zarówno w roku szkolnym 2014/2015 jak i 2015/2016.

 

                                                           2014/2015           2015/2016

Liczba uczniów                                            564                    600

Liczba dni wypożyczeÅ„                                  138                    148

Liczba wypożyczeÅ„                                     9368                  11539

Liczba wypożyczeÅ„ na 1 dzieÅ„                       67,9                   78,0

Liczba wypożyczeÅ„ na 1 ucznia                     16,5                   19,2

 

Liczba wypożyczeÅ„ w roku szkolnym 2015/2016 w stosunku do roku 2014/2015 wzrosÅ‚a o 2 171 voluminów, czyli o 10,4 %.

Wynika z tego, iż podjÄ™te przez nas dziaÅ‚ania przyniosÅ‚y zamierzony efekt w postaci wiÄ™kszej liczby wypożyczeÅ„ i wzrostu zainteresowania dzieci książkÄ… zgodnie z zaÅ‚ożeniami RzÄ…dowego programu „Książki naszych marzeÅ„”

​​

Analiza ankiet nt preferencji czytelniczych uczniów kl. I - V

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowaÅ‚o projekt programu :”Książki naszych marzeÅ„”. Gdy program wejdzie w życie nasza szkoÅ‚a przystÄ…pi do niego. W ramach prac przygotowawczych przygotowano i przeprowadzono w dniach 15-17 kwietnia w klasach I-V ankiety nt preferencji czytelniczych uczniów.

ZadaliÅ›my jedno pytanie: „Jakie tytuÅ‚y książek chciaÅ‚abyÅ›/chciaÅ‚byÅ› aby zostaÅ‚y zakupione do biblioteki szkolnej?” MajÄ…c na uwadze tytuÅ‚y książek i serii wydawniczych, które nasi uczniowie chÄ™tnie czytajÄ… i widzÄ…c w programie MEN szansÄ™ na uzupeÅ‚nienie brakujÄ…cych tytuÅ‚ów książek w ankiecie umieÅ›ciliÅ›my tytuÅ‚y najbardziej poczytnych serii oraz chcieliÅ›my aby uczniowie podali nam swoje propozycje książek, które biblioteka powinna mieć w swoich zbiorach.

 

W klasach I – III ankieta wyglÄ…daÅ‚a tak:

 

Jakie tytuły książek chciałabyś/chciałbyś, aby zostały zakupione do biblioteki szkolnej?

 

Wybierz i podkreśl maksymalnie trzy możliwości lub podaj swoje propozycje

a/ seria Franklin

b/ seria Koszmarny Karolek

c/ seria Martynka

d/ seria Zuźka Zołzik

e/ Twoje propozycje ….....................................................................................

 

Wyniki ankiety:

Na 272 uczniów kl. I – III:

a/ 158 chce zakupu dalszych części serii „Franklin”,

b/ 134 „ „Koszmarny Karolek”,

c/ 106 „ „Martynka”,

d/ 56 „ „Zuźka ZoÅ‚zik”,

e/ ponadto chcÄ… czytać książki z serii np.”Upiorna rodzinka”, „Na tropie bestii”, „Radek Szkaradek”, „Klub kociaków sÅ‚odziaków”, „Reksio”, „Hobbita”, książki popularnonaukowe o dinozaurach, psach, kotach, chomikach.

 

W klasach IV – V ankieta wyglÄ…daÅ‚a tak:

 

Jakie tytuły książek chciałabyś/chciałbyś, aby zostały zakupione do biblioteki szkolnej?

Wybierz i podkreśl maksymalnie pięć możliwości lub podaj swoje propozycje

 

a/ seria To ja Lucy,

b/ seria Wiking Vulgar,

c/ seria Magiczny kotek,

d/ seria Magiczny piesek,

e/ seria Zosia i jej zoo,

f/ seria Banda Spaghetti,

g/ seria książek p. Holly Webb,

h/ seria Stajnia pod PodkowÄ…,

i/ Twoje propozycje …............................................................................

 

Wyniki ankiet:

Na 166 uczniów kl. IV-V:

a/ 85 chce zakupu dalszych części serii książek p. Holly Webb,

b/ 41 „ „Stajnia pod PodkowÄ…”,

c/ 33 „ „To ja Lucy”,

d/ 66 chce zakupu serii „Wiking Vulgar”,

e/ 66 „ „Magiczny kotek”,

f/ 88 „ „Magiczny piesek”,

g/ 56 „ „Banda Spaghetti”,

h/ 56 „ „Zosia i jej zoo”,

i/ ponadto uczniowie chcieliby, aby zakupić takie książki jak: „Dziennik cwaniaczka” (23), „WÅ‚adcÄ™ pierÅ›cieni” (7), „ZoÅ›ka Detektyw” (5), „Radek Szkaradek” (2), „MikoÅ‚ajek” (4), „Koszmarny Karolek” (3), „Percy Jackson” (5), i inne przygodowo-fantastyczne oraz podróżnicze.

 

AnalizujÄ…c wyniki ankiet możemy stwierdzić, że biblioteka szkolna speÅ‚nia oczekiwania czytelników majÄ…c w swoich zbiorach książki, które sÄ… przez nich chÄ™tnie czytane.

 

Wnioski:

1. Należy systematycznie uzupełniać tytuły książek najbardziej poczytnych serii wydawniczych dla dzieci i młodzieży.

2. Dokonywać zakupów nowych serii ukazujÄ…cych siÄ™ na rynku wydawniczym oraz nowoÅ›ci książkowych dla dzieci i mÅ‚odzieży.

3. Systematycznie uzupełniać zbiory literatury popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży

 

 

 

Rządowy projekt programu "Książki naszych marzeń"

 

Projekt rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia RzÄ…dowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzÄ…cych szkoÅ‚y podstawowe i ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce szkoÅ‚y muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania zainteresowaÅ„ uczniów przez promocjÄ™ czytelnictwa wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży – „Książki naszych marzeÅ„”

CELE PROGRAMU RZÄ„DOWEGO

Celem programu rzÄ…dowego jest wspieranie organów prowadzÄ…cych szkoÅ‚y podstawowe oraz ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce szkoÅ‚y muzyczne I stopnia w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowaÅ„ poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogÅ‚Ä™bianie u uczniów nawyku czytania.

Celami szczegóÅ‚owymi programu rzÄ…dowego sÄ…:

1) doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej wspóÅ‚czesnym doÅ›wiadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu otaczajÄ…cego Å›wiata;

2) promowanie czytelnictwa wÅ›ród uczniów szkóÅ‚ podstawowych;

3) wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjne dla nich;

4) urozmaicanie realizacji programów nauczania przez zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych;

5) rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływania na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej;

6) rozwijanie wspóÅ‚pracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.

FORMY REALIZACJI PROGRAMU RZÄ„DOWEGO

Program rządowy będzie realizowany poprzez:

1) zakup z wykorzystaniem Å›rodków z dotacji celowej książek niebÄ™dÄ…cych podrÄ™cznikami, zwanych dalej „książkami”, w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostajÄ…ce w sferze zainteresowania uczniów i jednoczeÅ›nie sÅ‚użące realizacji podstawy programowej ksztaÅ‚cenia ogólnego;

2) stworzenie warunków organizacyjnych umożliwiajÄ…cych efektywniejsze realizowanie podstawy programowej ksztaÅ‚cenia ogólnego, zwÅ‚aszcza w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej, miÄ™dzy innymi przez wypożyczanie uczniom książek na okres ferii letnich i zimowych;

3) wspóÅ‚pracÄ™ bibliotek szkolnych z publicznymi dla lepszej realizacji zadaÅ„ obu instytucji miÄ™dzy innymi poprzez organizowanie wydarzeÅ„ czytelniczych.

BENEFICJENCI PROGRAMU RZÄ„DOWEGO

Beneficjentami poÅ›rednimi programu rzÄ…dowego sÄ… organy prowadzÄ…ce publiczne i niepubliczne szkoÅ‚y podstawowe oraz ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce szkoÅ‚y muzyczne I stopnia: jednostki samorzÄ…du terytorialnego, osoby prawne inne niż jednostki samorzÄ…du terytorialnego, osoby fizyczne oraz minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwani dalej „organami prowadzÄ…cymi”.Beneficjentami koÅ„cowymi programu rzÄ…dowego sÄ… biblioteki szkolne, a odbiorcami uczniowie i nauczyciele publicznych i niepublicznych szkóÅ‚ podstawowych oraz ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych szkóÅ‚ muzycznych I stopnia.

 

Informacje zaczerpnięte informacji ze strony MEN oraz z projektu rządowego programu.

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/promocja-czytelnictwa-wsrod-uczniow-dzialania-ministerstwa-edukacji-narodowej.html

Sprawozdanie z realizacji wymagań programu

bottom of page