top of page

Recenzje polecanych książek

Recenzje zaczerpnięte ze strony czasopisma „Biblioteka w szkole” https://biblioteka.pl/ksiazki-recenzje/3/0/0/0/0/

Katarzyna Majgier - „Trzynastka na karku

Grupka nastolatek z tego samego bloku i różne problemy: miłość, przyjaźń, konflikty z rodzicami i rówieśnikami. Jak radzą sobie z nimi Ania, Niki, Paula i Blondi? Ciekawie pokazany świat współczesnej młodzieży, która na własną rękę próbuje wyjść na prostą. Polecam wychowawcom i rodzicom, by wiedzieli, co w młodziutkiej duszy gra.

 

Bear Grylls - „Ślady tygrysa

Dwaj nastoletni przyjaciele Beck i Peter zwiedzają indonezyjską puszczę. Podczas wyprawy ginie ich przewodnik. Naokoło niebezpieczna dżungla, niedaleko aktywny wulkan. Autor znany miłośnikom przygód. Do powieści przemyca mnóstwo informacji o tym, jak przetrwać w beznadziejnych sytuacjach. W tej części podpowiedzi, jak przeżyć w lesie tropikalnym, co jeść, jak rozpalać ognisko, zbudować bezpieczne łóżko i zbierać wodę.

 

Steven Johnson - „Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat

Wynalazki i odkrycia, które są tak oczywistą częścią naszego świata, że nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i wagi. Szkło, zimno, czystość, dźwięk, czas i światło – opisane przystępnie i zrozumiale. Ich wpływ na dalszy rozwój nauki i na życie człowieka. Ciekawostki, informacje, kontekst historyczny. Trudno uwierzyć, że mikrochipy mają związek z miejskimi ściekami, a internet ze szkłem…

 

David Walliams - „Demoniczna dentystka

Autor zaskakuje, bo w książkach porusza trudne tematy: wykluczenie starszych ludzi, bezdomność czy potrzebę akceptacji i tolerancji. 12-letni Alfred jest samotnie wychowywany przez niepełnosprawnego ojca. Chłopiec ma doszczętnie zepsute zęby, do tego boi się chodzić do dentysty. Kiedy na horyzoncie pojawia się nowa stomatolog, panna Korzeń, w mieście zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Śmieszna, wzruszająca, niekiedy mrożąca krew w żyłach historia, niepozbawiona morału.

 

Tony DiTerlizzi, Holly Black - „Kroniki Spiderwick. Ks. 1

Troje dzieci razem z mamą przenosi się do starego domu na prowincję. Znalezienie tajemniczej księgi ich przodka Artura Spiderwicka to początek wielkiej zmiany w ich życiu. Błyskotliwa powieść o magicznym świecie, pełnym stworów i chochlików.

 

Michał Wójcik - „Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie

10-letni Olaf podpada na lekcji historii – winne są jego brudne buty. Za karę musi przygotować referat na temat ubioru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w dniu koronacji. Zadanie nie jest łatwe. Tymczasem chłopiec na własne oczy przekona się o tym, jak było – przenosi się bowiem do czasów stanisławowskich. W tle postacie znane z historii i literatury, ciekawostki na temat epoki i przyzwyczajeń ostatniego króla.

Adrienne Barman: „Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin

 

Książka nieprzewidywalna i zaskakująca. Łamie wszelkie naukowe teorie dotyczące klasyfikacji roślin i tworzy przy tym swoje – a te dziwią i śmieszą jednocześnie. Autorka w niekonwencjonalny sposób dzieli rośliny na mniejsze i większe, pochyla się nad nimi, znajdując cechy, które je wyróżniają. Niektóre opisane gatunki są rodzime, choć przeważają rośliny egzotyczne. Są tu elegantki, nieprzystępne, oczyszczające powietrze, mroczne, nestorki, iluzjonistki, hybrydy, wonne, striptizerki, farbiarki, roztrzepane i inne. Tekstu jest niewiele, przeważają ilustracje w soczystych kolorach. A jeśli komuś spodoba się takie patrzenie na przyrodę, może zajrzeć też do książki o zwierzętach tej samej autorki. Znajdzie tam narwańców, samotników, uwodzicieli, bystrzaków i innych.


 

Maureen Johnson: „Nieodgadniony

Stephie Bell przybywa do elitarnej Akademii Ellinghama. W murach tej uczelni mogą uczyć się tylko wybrańcy z charakterem. Dziewczyna uwielbia powieści detektywistyczne, śledztwa i tajemnice. Zaczyna interesować się nierozwiązanymi zagadkami z przeszłości uczelni. Wkrótce sama zostaje świadkiem niebezpiecznych zdarzeń. Na własną rękę podejmie próbę rozwikłania zagadki, wykorzystując przy tym swoje zdolności detektywistyczne.

 

 

Sven Jönsson „Feralne Biuro Śledcze. Telefon Oliwki"

 

Feralne Biuro Śledcze wbrew swojej nazwie rozwiązuje z sukcesem zagadki kryminalne. Do tej pory ukazały się trzy części serii. Agent Czajka razem ze współpracownikami wyjaśnia zagadkę tajemniczej zarazy, która opanowała szkolę, horrendalnie wysokiego rachunku za telefon komórkowy i zniknięcia lodowiska. Krótkie rozdziały, duże litery, szeroka interlinia i poręczny format przypadną do gustu początkującym czytelnikom.

 

 

Barbara Kosmowska „Panna Foch”

 

Pola często ma focha na twarzy. Dziewczyna próbuje z tym walczyć, choć nie zawsze jej się to udaje. Jedną z przyczyn jest przymusowa przeprowadzka z Warszawy na wieś. Czy Pola zaaklimatyzuje się w Wiśniowej Górze, czy pozna nowych przyjaciół? Książka porusza wiele tematów ważnych dla młodych ludzi. Autorka świetnie oddaje to, co w młodej duszy gra, gdy trzeba się zmierzyć z czymś nowym i nieznanym.

Katarzyna Ryrych: "Mała wojna"

Dwie siostry uczą się gry na instrumencie u Maestra. Pewnego dnia odkrywają, że w domu nauczyciela prawdopodobnie ktoś się ukrywa. Jest wojna – z miasteczka zniknęli żydowscy sąsiedzi, koleżanki, lekarz. Autorka przybliża sylwetkę człowieka walczącego o życie innych – bez broni w ręku, nie na froncie. To opowieść o czasach, w których ważna była bezinteresowna pomoc, za którą samemu można było stracić życie i narazić swoją rodzinę.

 

Jarosław Kaczmarek: "Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy"

 Pomocnicy w czasie meczu są mózgiem drużyny i mają ogromny wpływ na to, co dzieje się w ataku i obronie. Dużo informacji nt. roli pomocników i sylwetki najbardziej znanych piłkarzy, którzy pełnili bądź pełnią tę rolę na boisku: Luka Modrić, Paul Pogba, Andrés Iniesta, Piotr Zieliński i Toni Kroos. W serii ukazały się książki o bramkarzach, skrzydłowych i napastnikach.

 

Joanna Papuzińska: "Zbuntowane słowa"

Chłopiec opowiada o codziennym życiu w PRL. To nie tylko czas pustych półek, żywności na kartki i kolejek. To również okres cenzury. Nie wszystkie książki i artykuły mogły się ukazywać. Za drukowanie i czytanie nielegalnej prasy można było trafić do więzienia. W książce znajduje się też reprint komiksu autorstwa Joanny Papuzińskiej wydany w 1985 roku w ramach tzw. drugiego obiegu. Lekcja historii i trudnej walki o wolność za pomocą słów.

Beata Ostrowicka: "Wyć się chce"

Beata Ostrowicka otwarła drzwi do mieszkania typowej polskiej rodziny i pokazała jej wszystkie bolączki. Rodziców, którzy nie umieją ze sobą rozmawiać, konflikt matki z córką, wieczne pretensje o najmniejszy drobiazg, tworzenie frontów domowych, mijanie się w przedpokoju, ciche dni i kłótnie. Powieść o trudnym dorastaniu, w wielu miejscach boleśnie prawdziwa.

 

Jarosław Kaczmarek: "Skoczkowie. Tajemnice mistrzów"

Kompendium wiedzy na temat skoków narciarskich. Sylwetki znanych skoczków z kraju i z zagranicy, m.in.: Adama Małysza, Kamila Stocha, Noriakiego Kasai, Roberta Johanssona i Simona Ammanna. Wyjaśnienie najważniejszych zasad oddawania skoków, nazewnictwa, przyznawania punktów, stylów i kombinezonów. Nie zabrakło ciekawostek spod skoczni, z życia prywatnego sportowych mistrzów i dywagacji, jak skoki narciarskie będą wyglądały za 100 lat.

 

Philippe de Kemmeter: „Tata w sieci"

Temat na czasie – problemy związane z nowoczesnymi gadżetami, które coraz bardziej rozluźniają więzi rodzinne. Tata pingwin, od świtu do nocy zapatrzony w laptopa, nie ma czasu dla synka i żony. Dopiero w obliczu niebezpieczeństwa uświadamia sobie, do czego doprowadziło to, że ciągle tkwił w wirtualnym świecie. Mądra książka, polecam do rodzinnego i klasowego czytania oraz dyskusji.

 

Gordon Korman: „Nienauczalni"

Kiana musi przenieść się do innej szkoły. Przypadkiem trafia do klasy dla trudnych dzieci mających problemy z zachowaniem i nauką. Tymczasem okazuje się, że „nienauczalni” to wyjątkowi ludzie. Opowieść o nastolatkach, którzy w życiu mają pod górkę. Książka przestrzega przed szufladkowaniem i pochopnym ocenianiem innych. Pokazuje, że z wielu sytuacji jest wyjście, a życiowe i szkolne niepowodzenia wcale nie decydują o tym, jakim kto jest człowiekiem i kim zostanie w przyszłości.

Grażyna Bąkiewicz „Ale historia… Ta potworna wojna

Dzięki ławkom w klasie historyka Cebuli uczniowie mogą przenosić się do przeszłości. Byli już m.in. w czasach Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Teraz mogą poznać Polskę czasów ostatniej wojny. Autorka znalazła sposób, by trafić do młodego czytelnika i go zainteresować – połączyła przygodę z historią. Odstąpiła od patosu, wybrała nutkę magicznej normalności powiązanej z humorem. Sięga również po tematy trudne, tj. płonące miasto, śmierć, obóz koncentracyjny. Duży wpływ na klimat tej książki mają komiksy Artura Nowickiego.

 

 

Agnieszka Tyszka „Czego uszy nie widzą

Przeciętna rodzina – dzieci pozostawione same sobie, z tatą biznesmenem na odległość. Z mamą w wiecznej delegacji. Zaczynają się szkoła i obowiązki. Do pomocy zjawia się dziadek Melchior, który nie zna swoich wnuczek, a one jego. Zaczynają się problemy i wzajemne poznawanie. Dziadek, żeby trafić do dziewcząt, zaczyna z nimi intelektualną grę w przysłowia. Czy się dogadają? Autorka dotyka wielu problemów, z którymi borykają się współcześni rodzice i dzieci.

 

Cressida Cowell „Jak zostać piratem

Przezabawna opowieść o społeczności wikińskiej zamieszkującej pewną wyspę. Grupka młodych wikingów przygotowuje się do święta inicjacji. W tym celu udaje się do jaskini, w której zimują smoki. Każdy z kandydatów musi złapać smoka, by następnie go wytresować. Wśród adeptów jest Czkawka – syn wodza. Chłopiec daleki jest od ideału mieszkańca wyspy. Nie cierpi przemocy i przelewu krwi. W przygotowaniu kolejnych 5 tomów

 

Barbara Gawryluk „Pudełko pełne kotów - Klinika zdrowego chomika"

Książka o perypetiach różnych zwierzaków: kotów, świnki morskiej, słonia, papugi, pustułki. We wszelkich kłopotach pomogą redaktor Grzegorz i doktor Wojtek. Pierwszy prowadzi audycję Klinika zdrowego chomika, drugi – leczy zwierzęta, doradza, pomaga. Książka porusza oprócz tematu złamań i chorób również inne ważne problemy – występów zwierząt w cyrku, porzucania zwierząt i podrzucania ich innym ludziom.

Lili Mésange „Kamila i konie. Miłość Oceana, tom 1"

Dziesięcioletnia Kamila jest pasjonatką jazdy konnej. Dziewczynka regularnie uczęszcza na zajęcia, bierze udział w różnych wydarzeniach i zawodach. Dzięki Kamili dzieci dowiadują się wiele na temat koni, ich ras, pielęgnacji zwierząt, zawodów jeździeckich, języka koni i odpowiedniego stroju. Minusem są dość małe literki w dymkach komiksowych. W planach kolejny tom przygód Kamili i jej pupilów.

 

Tim Marshall „Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Autor konsekwentnie pokazuje, że narody są często więźniami otaczającej je geografii. Szerokie rzeki, pustynie, łańcuchy górskie, surowce naturalne, klimat mają wpływ na to, jak się rozwija dana społeczność. Dość skomplikowany temat przejrzyście zaprezentowany na przykładzie Rosji, Chin, USA, Kanady i poszczególnych kontynentów. Ciekawa grafika i sporo ciekawostek pomagają zrozumieć zjawiska, procesy społeczne i polityczne.

Gerda Raidt „Śmieci: najbardziej uciążliwy problem na świecie!

Książka w zrozumiały sposób tłumaczy dzieciom zagadnienie śmieci. Od kontenera przy ich domu aż do wysypiska, które często są przekształcane w hałdy pokryte zielenią. Śmieci to nie tylko plastik, papier, metal. To też szybko rozkładające się odpady organiczne. W książce można znaleźć odpowiedź na wiele pytań: jak wygląda współczesne wysypisko śmieci w przekroju? Gdzie magazynowane są trujące odpady? Dlaczego kiedyś było mniej śmieci? Co to są wyspy śmieci? Co znaczy, że plastik stał się wszechobecny?

 

George R.R. Martin „Lodowy smok"

Adara jest zimowym dzieckiem urodzonym podczas najstraszniejszych mrozów, jakie miały miejsce na ziemi. Dziewczynka jest inna niż jej rodzeństwo i inne dzieci. Kocha zimno, lód, ciszę, a także lodowego smoka, który przybywa do jej krainy w każdą zimę i sieje postrach wśród mieszkańców. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z nim, lata na nim bez strachu, oswaja go i razem z nim staje do walki o bezpieczeństwo krainy. Opowieść o lojalności, przyjaźni i gotowości do poświęceń.

 

Dorota Suwalska „Wtajemniczeni. Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości

Nastoletnia Łucja pomaga przypadkowo poznanej Annie rozwiązać zagadkę sprzed lat. To tajemnica związana z dziwnym nagłym zniknięciem jej przyjaciółki. W tle pojawia się PRL-owska rzeczywistość: postacie, wydarzenia i zjawiska, m.in. Ryszard Jerzy Kukliński, Pan Samochodzik, Edward Gierek, MO, SB, LWP czy gry podwórkowe. To połączenie wielu gatunków powieści: obyczajowej, przygodowej, detektywistycznej i historycznej.

Agnieszka Tyszka „Czego uszy nie widzą

Przeciętna rodzina – dzieci pozostawione same sobie, z tatą biznesmenem na odległość. Z mamą w wiecznej delegacji. Zaczynają się szkoła i obowiązki. Do pomocy zjawia się dziadek Melchior, który nie zna swoich wnuczek, a one jego. Zaczynają się problemy i wzajemne poznawanie. Dziadek, żeby trafić do dziewcząt, zaczyna z nimi intelektualną grę w przysłowia. Czy się dogadają? Autorka dotyka wielu problemów, z którymi borykają się współcześni rodzice i dzieci.

bottom of page