top of page

​

​

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

​

 

 

 

Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach NPRC 2.0

​

Projekty klasowe NPRCZ 2.0 rok szkolny 2021/2022


 

Klasy I – „DzieÅ„ postaci z bajki” – dzieci przebierajÄ… siÄ™ za postać z bajki lub książki i opowiadajÄ… kolegom co to za postać. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjÄ™ciami i z krótkÄ… informacjÄ… przekazuje bibliotekarzowi.


 

Klasa II a – „Czytanie Å‚Ä…czy pokolenia” – wychowawca z dziećmi zaprasza rodzica lub dziadka na dowolna lekcjÄ™, aby ten przeczytaÅ‚ fragment swojej ulubionej książki z dzieciÅ„stwa. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjÄ™ciami i z krótkÄ… informacjÄ… przekazuje bibliotekarzowi.


 

Klasa II b – „DzieÅ„ pluszowego misia” – wystawa przyniesionych przez dzieci misiów i wysÅ‚uchanie fragmentu książki: „KubuÅ› Puchatek” oraz wykonanie portretu Kubusia Puchatka. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjÄ™ciami i z krótkÄ… informacjÄ… i pracami plastycznymi przekazuje bibliotekarzowi.


 

Klasa II c – „Opowiem Ci o mojej ulubionej książce” – dzieci na wybranej lekcji opowiadajÄ… innym o swoich ulubionych książkach, przynoszÄ… te książki i urzÄ…dzajÄ… w klasie wystawÄ™. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjÄ™ciami i z krótkÄ… informacjÄ… przekazuje bibliotekarzowi.


 

Klasa III a – „PrzeczytaliÅ›my – namalowaliÅ›my” – ilustracja do przeczytanej ostatnio książki. Na odwrocie pracy należy umieÅ›cić imiÄ™ i nazwisko ucznia oraz tytuÅ‚ książki, której dotyczy ilustracja. Wychowawca przekazuje prace plastyczne bibliotekarzowi.


 

Klasa III b – „ZwierzÄ…tko bohaterem książki” – portrety zwierzÄ…t, które sÄ… bohaterami książek. Na odwrocie pracy należy umieÅ›cić imiÄ™ i nazwisko ucznia oraz tytuÅ‚ książki, której dotyczy ilustracja. Wychowawca przekazuje prace plastyczne bibliotekarzowi.

Klasa III c – „Co by byÅ‚o gdyby…” – moje wymyÅ›lone zakoÅ„czenie książki „O psie, który jeździÅ‚ kolejÄ…”. Wychowawca przekazuje bibliotekarzowi prace uczniów.


 

Klasa IV a, b, c – „Drzewo recenzji” – recenzje ostatnio przeczytanych lub ulubionych książek na liÅ›ciach i stworzenie drzewa recenzji na korytarzu szkolnym (klasa IV a na liÅ›ciach dÄ™bu, kl. IV b na liÅ›ciach klonu, klasa IV c na liÅ›ciach topoli).

Uczniowie otrzymujÄ… po jednym szablonie liÅ›cia, wycinajÄ…, piszÄ… krótkÄ… recenzjÄ™ ulubionej lub ostatnio przeczytanej książki. UmieszczajÄ… też na liÅ›ciu tytuÅ‚ i autora książki. Zebrane recenzje zostajÄ… przekazane do biblioteki szkolnej. Bibliotekarz przygotowuje szablon drzewa na korytarzu szkolnym i umieszcza na nim wszystkie recenzje.


 

Klasa V a – OkÅ‚adka ulubionej książki – praca plastyczna. Na odwrocie pracy należy umieÅ›cić imiÄ™ i nazwisko ucznia oraz tytuÅ‚ książki, której dotyczy ilustracja.


 

Klasa V b – „Czytanie jest OK!” – komiks reklamujÄ…cy książkÄ™ i czytanie. Uczniowie wykonujÄ… komiks. DzielÄ… siÄ™ na grupy np. po cztery – pięć osób i tworzÄ… po jednej stronie komiksu. CaÅ‚ość oddajÄ… do biblioteki szkolnej.


 

Klasa VI a – „Z NelÄ… zwiedzamy Å›wiat” – mapa Å›wiata z naniesionymi na odwiedzane kraje tytuÅ‚ami książek o Neli maÅ‚ej reporterce. Na arkuszu kartonu można nakleić kontury kontynentów i kolorami zaznaczyć miejsca odwiedzane przez NelÄ™. GotowÄ… pracÄ™ przynieść do biblioteki szkolnej.


 

Klasa VI b – „SkÄ…d wiemy, która książka jest fajna?” – mapa myÅ›li – skÄ…d lub od kogo dowiadujemy siÄ™, którÄ… książkÄ™ mamy przeczytać, można wykonać ilustracjÄ™ lub nakleić obrazki, zdjÄ™cia. PracÄ™ należy oddać do biblioteki szkolnej.


 

Klasa VII a – „Moda na czytanie” - plakat reklamujÄ…cy czytanie. Uczniowie wspólnie wykonujÄ… plakat wykorzystujÄ…c swoje zdolnoÅ›ci i wiedzÄ™. Praca może mieć formÄ™ kolażu. Gotowy plakat uczniowie przynoszÄ… do biblioteki.


 

Klasa VII b – Lapbooki „Dlaczego warto czytać książki popularnonaukowe? – wykonanie lapbooka tematyce: sport, ekologia, geografia, zwierzÄ™ta domowe. Uczniowie gromadzÄ… materiaÅ‚y, wykonujÄ… lapbooki i gotowe prace przynoszÄ… do biblioteki.


 

Klasa VII c – „PrzyÅ‚apani z książkÄ…” – kolaż ze zdjÄ™ciami czytajÄ…cych kolegów i koleżanek z klasy. GotowÄ… pracÄ™ uczniowie przynoszÄ… do biblioteki.


 

Klasa VIII a – „Od żłobka chcÄ™ być z książkÄ…” – wyjÅ›cie do żłobka i przeczytanie dzieciom książeczki oraz przygotowanie zabaw zwiÄ…zanych z książkÄ…. Uczniowie przygotowujÄ… sobie książki, wybrane z biblioteki szkolnej, do czytania maluchom, zabawy, wykonujÄ… zdjÄ™cia. DokumentacjÄ™ fotograficznÄ… i krótkÄ… informacjÄ™ o zajÄ™ciach przesyÅ‚ajÄ… do bibliotekarza lub przynoszÄ… na pendrivie.

Klasa VIII b – „8 powodów, dla których czytamy książki popularnonaukowe” – mapa myÅ›li, można zilustrować. PracÄ™ należy oddać do biblioteki szkolnej.

Klasa VIII c – „Czytam, wiÄ™c jestem” – pokaż swojÄ… póÅ‚kÄ™ z książkami. Kolaż ze zdjęć z krótkÄ… informacjÄ… jaki rodzaj książek lubisz. PracÄ™ należy oddać do biblioteki szkolnej.


 

W maju zostanie zorganizowana wystawa wszystkich prac wykonanych podczas realizacji projektów.

​

Zrealizowane działania

​

W dniu 10 listopada klasÄ™ II a odwiedziÅ‚a babcia naszej koleżanki Marty. PrzyniosÅ‚a ze sobÄ… ciekawe książki, które lubiÅ‚a czytać, bÄ™dÄ…c dzieckiem. PrzeczytaÅ‚a nam opowiadania, których autorem jest Bruno - Ferrero. Dzieciom bardzo spodobaÅ‚y siÄ™ opowiadania oraz to, w jaki sposób babcia opowiedziaÅ‚a nam o korzyÅ›ciach pÅ‚ynÄ…cych z czytania książek. Bardzo dziÄ™kujemy za odwiedziny w naszej klasie. Babcia Marty zachÄ™ciÅ‚a wszystkie dzieci do czÄ™stszego siÄ™gania po książki, bo jak powiedziaÅ‚a "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie".

​

Klasy I przebraÅ‚y siÄ™ za ulubione postaci z bajek i książek. Każdy opowiadaÅ‚ kolegom i koleżankom z jakiej książki lub bajki jest jego ulubiony bohater. Na sali gimnastycznej dzieci pozowaÅ‚y do wspólnego zdjÄ™cia.

​

Klasy IV - uczniowie otrzymali do wyciÄ™cia szablony liÅ›ci, na których miaÅ‚y napisać krótka recenzjÄ™ przeczytanej, ulubionej książki, którÄ… polecajÄ… innym do przeczytania. Drzewo z naklejonymi liśćmi zostaÅ‚o wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

​

Klasa VIII b - uczniowie podzielili siÄ™ na trzy grupy. Każda grupa wykonaÅ‚a plakat - mapÄ™ myÅ›li "8 powodów, dla których czytamy książki popularnonaukowe".

​

Klasa VI a wykonaÅ‚a plakat z podróżami Neli maÅ‚ej reporterki. Na mapie Å›wiata uczniowie zaznaczali kraje, które odwiedziÅ‚a w swoich książkach Nela.

​

Klasa VII a - uczniowie wykonali plakat reklamujÄ…cy czytanie. Podali kilka powodów dlaczego warto czytać książki. Na plakacie znalazÅ‚y siÄ™ też okÅ‚adki ulubionych książek.

​

Klasa III a wykonaÅ‚a ilustracje do przeczytanych książek. Uczniowie  mieli wybrać książkÄ™, którÄ… ostatnio przeczytali i zilustrować najciekawszy fragment.

​

Klasa III c - uczniowie mieli za zadanie wymyÅ›lić i napisać swoje wÅ‚asne zakoÅ„czenie lektury "O psie, który jeździÅ‚ kolejÄ…". Niektórzy pieknie zilustrowali swoje prace.

​

Klasa III b - uczniowie malowali portret zwierzątka, bohatera przeczytanej książki.

​

Zorganizowano również Powiatowy Konkurs Czytelniczo-Plastyczny "Czytam bo lubiÄ™: dla klas VI. Tematem tegorocznego konkursu byÅ‚y baÅ›nie polskie, europejskie i Å›wiatowe. Konkurs byÅ‚ przeprowadzany w każdej szkole, która chciaÅ‚a wziąć udziaÅ‚. Do organizatora należaÅ‚o przesÅ‚ać po 1 pracy literackiej i plastycznej. 

 

Przeprowadzono także Powiatowy Konkurs Plastyczny "Mój ulubiony bohater literacki" dla klas III. Każda szkoÅ‚a mogÅ‚a przesÅ‚ać 2 prace plastyczne.

​

W ramach dziaÅ‚aÅ„ w NPRC 2.0 jest realizowana innowacja pedagogiczna "Książki majÄ… moc". Uczniowie klas II i III otrzymali karty z kotkami lub drzewko czytelnicze i za każdÄ… przeczytanÄ… książkÄ™ maja pokolorować jeden rysunek kotka lub jedno kóÅ‚ko na drzewie. Najlepsi czytelnicy otrzymajÄ… w czerwcu nagrody.

​

Uczniowie klas V wziÄ™li udziaÅ‚ w Powiatowym Konkursie Plastycznym "BaÅ›nie, legendy i podania Górnego ÅšlÄ…ska".

​

Nasza szkoÅ‚a przystÄ…piÅ‚a także do Wojewódzkiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Mamy duży sukces w tym konkursie. Nasze uczennice: Hanna Kampa z kl. II b i Emilia KozieÅ‚ z kl. III a zdobyÅ‚y tytuÅ‚ "Mistrza Województwa".

​

W dniu 05 maja 2022 r. w naszej szkole goÅ›ciliÅ›my p. MariÄ™ Dziuk pisarkÄ™ z Kochanowic. Uczniowie z klasy VII b usÅ‚yszeli od p. Marii jak pisze siÄ™ limeryki, mogli też siÄ™ sprawdzić w quizie o LubliÅ„cu, natomiast w klasie IV b dzieci tworzyÅ‚y ilustracje do książeczki z wierszykami o zwierzÄ™tach, którÄ… dla nich stworzyÅ‚a. Pani Maria opowiadaÅ‚a również o tym skÄ…d czerpie pomysÅ‚y na kolejne książki. Uczniowie dowiedzieli siÄ™ wiele ciekawych rzeczy nie tylko o LubliÅ„cu i ludziach zwiÄ…zanych z naszym miastem, ale także o najbliższej okolicy. Mamy nadziejÄ™, że p. Maria miÅ‚o spÄ™dziÅ‚a czas z naszymi uczniami i bÄ™dzie nas odwiedzaÅ‚a częściej.

​

18 stycznia w klasie II B odbyÅ‚ siÄ™ DzieÅ„ Kubusia Puchatka i wszystkich pluszowych misiaczków. Dzieci przygotowaÅ‚y siÄ™ do tego dnia poprzez przeczytanie książki pt. "KubuÅ› Puchatek" A.A. Milne. Na podstawie książki uczniowie starali siÄ™ scharakteryzować bohaterów lektury oraz uzupeÅ‚niali ich opisy. Uczniowie mieli też okazjÄ™ obejrzeć prezentacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… książki "Kubusia Puchatka", poznać autora, dowiedzieć siÄ™, skÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ pomysÅ‚ na książkÄ™ oraz poznać Stumilowy Las. Uczniowie zaÅ›piewali kubusiowÄ… mruczankÄ™ i wykonali wraz z Kubusiem Puchatkiem porannÄ… gimnastykÄ™. Tego dnia uczniowie przynieÅ›li do szkoÅ‚y swoje ukochane misie pluszowe oraz wykonaÅ‚y portret Kubusia Puchatka.

 

Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

  1. Przeprowadzenie konsultacji z RadÄ… Rodziców i uczniami SamorzÄ…du Uczniowskiego nt książek, które powinny zostać zakupione do biblioteki szkolnej (teksty kultury, literatura piÄ™kna i popularnonaukowa).

  2. Konsultacje ws zakupów książek do biblioteki szkolnej i wspóÅ‚pracy z MiejskÄ… BibliotekÄ… PublicznÄ… i BibliotekÄ… PedagogicznÄ….

  3. Zakup książek dla dzieci i mÅ‚odzieży zgodnie z potrzebami, również dla uczniów niepeÅ‚nosprawnych i zagrożonych niedostosowaniem spoÅ‚ecznym.

  4. Przeprowadzenie lekcji bibliotecznych promujących zakupione książki.

  5. Planowanie wspólnych imprez czytelniczych, z pozostaÅ‚ymi bibliotekami szkolnymi, MBP i BibliotekÄ… PedagogicznÄ…: m.in. przygotowanie teatrzyku i zajęć czytelniczych dla dzieci kl. I – III, spotkanie z autorem książek dla dzieci i mÅ‚odzieży, przygotowanie konkursów czytelniczych oraz „Parady postaci książkowych”.

  6. Zorganizowanie miÄ™dzyszkolnego powiatowego konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki”.

  7. Przygotowanie cyklicznych spotkaÅ„ z ludźmi wykonujÄ…cych ciekawe zawody „Z literaturÄ… poznajemy ciekawe zawody”.

  8. Zaplanowanie spotkania z autorem książek o tematyce historycznej związanej z Lublińcem i powiatem lublinieckim.

  9. Realizacja projektów edukacyjnych w klasach I – VI zakoÅ„czonych „Festiwalem projektów”.

  10. Pogadanka dla rodziców kl. I i IV nt wpÅ‚ywu czytelnictwa na rozwój dziecka.

 

Zdjęcia z podjętych zadań można obejrzeć w zakładce Galeria.

​

We wrzeÅ›niu i październiku przeprowadzono konsultacje z RadÄ… Rodziców i SamorzÄ…dem Uczniowskim w sprawie ich opinii nt dziaÅ‚aÅ„ SzkoÅ‚y przewidzianych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

​

W październiku uczniowie klas piÄ…tych wziÄ™li udziaÅ‚ w Powiatowym konkursie plastycznym "BaÅ›nie, podania, legendy na Górnym ÅšlÄ…sku" organizowanym przez BibliotekÄ™ PedagogicznÄ… i SP 1 w LubliÅ„cu. Nasza uczennica Kinga Frischke z kl. V b otrzymaÅ‚a wyróżnienie.

​

Także w październiku bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej i Filii DzieciÄ™cej Biblioteki Publicznej zorganizowali dla uczniów kl. I-III teatrzyk "Smok wawelski" oraz zajÄ™cia z zastosowaniem teatrzyku kamishibai.

​

W listopadzie uczniowie mieli okazjÄ™ uczestniczyć w zajÄ™ciach czytelniczych "Z literaturÄ… poznajemy ciekawe zawody". Na zajÄ™cia zaproszono policjanta, weterynarza, strażaka oraz ratownika medycznego. GoÅ›cie czytali uczniom fragment książki zwiÄ…zanej z wykonywanym przez nich zawodem, nastÄ™pnie opowiadali o swojej pracy i na koniec odpowiadali na pytania uczniów.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, mogły dowiedzieć się czy fikcja literacka odzwierciedla rzeczywistość.

​

W dniu 28 listopada klasy VI a i c miały okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z p. Kazimierzem Szymeczko - pisarzem powieści dla dzieci i młodzieży. Pan Szymeczko bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji jaką jest tworzenie literatury, skąd czerpie pomysły do swoich książek. Uczniowie dowiedzieli się, że bohaterowie książek pana Szymeczki w ogromnej większości mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. Po spotkaniu mogli zakupić książki autora i poprosić o autograf. Pan Szymeczko chętnie podpisywał swoje książki.

Po spotkaniu nasi uczniowie prosili o wypożyczenie książek p. Szymeczki i to jest chyba największym sukcesem organizowania spotkań autorskich.

​

Zorganizowano również w naszej szkole "DzieÅ„ Postaci Książkowych". Uczniowie, gÅ‚ównie, klas mÅ‚odszych przebrali siÄ™ za swoje ulubione postaci z literatury.

​

Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu promujących czytanie, książkę i bibliotekę. Zostali też zapoznani z celami Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa i zachęceni do odwiedzania biblioteki szkolnej.

 

Wszyscy uczniowie realizujÄ… również projekty edukacyjne zwiÄ…zane z propagowaniem czytelnictwa. Zadania sÄ… różne np.: tworzenie wielkiej ksiÄ™gi postaci książkowych, wymyÅ›lanie haseÅ‚ reklamujÄ…cych książkÄ™, czytanie, plakaty reklamowe ulubionych książek, czytanie dla mÅ‚odszych, konkursy dla kolegów i koleżanek itp.

​

Hasła promujące czytanie i bibliotekę:

- "Czytaj książki będziesz wielki"

- "Rozwiń swą wyobraźnię - czytaj książki"

- "Lek na ból gÅ‚owy znajdziesz w aptece a na mÄ…drość w bibliotece"

- "Biblioteka dobra sprawa, wyobraźnia i zabawa".

​

Opowiadanie z ukrytymi tytułami:

Pewnego sÅ‚onecznego dnia w tajemniczym ogrodzie za zaczarowanÄ… zagrodÄ… mieszkali bracia Lwie Serce. Ich tatÄ… byÅ‚ Harry Potter, który pracowaÅ‚ w akademii pana Kleksa. Na wzgórzu mieszkaÅ‚a Ania z Zielonego Wzgórza. MiaÅ‚a piÄ™kne rude warkocze. Niektórzy przezywali jÄ… marchewka. Jej chÅ‚opak o imieniu MikoÅ‚ajek zawsze jÄ… broniÅ‚ przed zÅ‚oÅ›liwymi chÅ‚opakami, koszmarnym Karolkiem i Franklinem.

pewnego razu po zaczarowanej zagrodzie szÅ‚a Calineczka, spotkaÅ‚a szewczyka DratewkÄ™ i zakochali siÄ™ w sobie od pierwszego wejrzenia. Gdy zostali parÄ…, przeprowadzili siÄ™ do Bullerbyn. Czas spÄ™dzali bardzo miÅ‚o i wesoÅ‚o, zaprzyjaźnili siÄ™ ze wszystkimi dziećmi z Bullerbyn. PrzyszÅ‚a bardzo mroźna zima. Biedna dziewczynka sprzedawaÅ‚a zapaÅ‚ki, bo nie miaÅ‚a z czego żyć. Nagle na wielkich saniach przyjechaÅ‚a królowa Å›niegu i zabraÅ‚a dziewczynkÄ™ z zapaÅ‚kami do Å›nieżnego królestwa. Tam spotkaÅ‚a Pinokia, który pomógÅ‚ jej uciec od królowej. MieszkaÅ‚a tam też dziewczynka, która zwijaÅ‚a siÄ™ z bólu, ponieważ pod 12 materacami i 12 koÅ‚drami wyczuÅ‚a ziarnko grochu. Jej krzyki usÅ‚yszaÅ‚a dynastia MizioÅ‚ków, pomogli jej zejść z Å‚óżka i nazwali jÄ… księżniczkÄ… na ziarnku grochu. Zaprosili jÄ… na masaże do SPA. Księżniczka chciaÅ‚a popÅ‚ywać w basenie, wiÄ™c do niego weszÅ‚a. nagle zobaczyÅ‚a tam brzydkie kaczÄ…tko. SpytaÅ‚a siÄ™, co ono tutaj robi. OdpowiedziaÅ‚o, że mama je porzuciÅ‚a. W basenie pÅ‚ywaÅ‚a też samochwaÅ‚a. Gdy zobaczyÅ‚a księżniczkÄ™, zaczęła siÄ™ przechwalać, że jej narzeczonym jest Hobbit, który z siostrzyczkÄ… KarolciÄ… zorganizowaÅ‚ spotkanie nad morzem. Jechali tam piÄ™knÄ…, kolorowÄ… lokomotywÄ… i bardzo miÅ‚o spÄ™dzili czas.

​

Konkurs przeprowadzono w klasach piÄ…tych, uczniowie, którzy znaleźli najwiÄ™cej tytuÅ‚ów otrzymali oceny bardzo dobre z jÄ™zyka polskiego.

​

W ramach NPRCZ zapraszamy uczniów szkóÅ‚ powiatu lublinieckiego do udziaÅ‚u w konkursie plastycznym "Mój ulubiony bohater literacki"

​

REGULAMIN

Międzyszkolnego Powiatowego Konkursu Plastycznego

„Mój ulubiony bohater literacki”

 

 

I. Organizator

 

Biblioteka szkolna SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w LubliÅ„cu

 

Adres Organizatora:

SzkoÅ‚a Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte

ul. Zwycięstwa 32

42-700 Lubliniec

 

Osoba upoważniona do udzielania informacji na temat konkursu: pani Barbara Brewka tel. 665 251 975 lub (34) 351 14 13 wewn. 36

e-mail: biblioteka_sp3@wp.pl

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści Regulaminu.

 

II Adresaci

 

Uczniowie kl. I-VI szkóÅ‚ podstawowych powiatu lublinieckiego w dwóch kategoriach wiekowych:

- uczniowie klas I – III,

- uczniowie klas IV - VI

 

III. Czas konkursu

 

22 listopada – 07 grudnia 2016 r.

 

IV. Cele konkursu

 

- upowszechnianie czytelnictwa,

- promowanie zainteresowań czytelniczych,

- rozwijanie kompetencji czytelniczych,

- rozwój umiejÄ™tnoÅ›ci plastycznych

 

V. Warunki regulaminowe

 

1. Szkoła może zgłosić do udziału w konkursie nie więcej niż 3 prace w każdej kategorii wiekowej.

2. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonać rysunek swojego ulubionego bohatera książkowego na kartce formatu A4 dowolną techniką płaską. Na odwrocie kartki należy umieścić imię i nazwisko autora pracy, klasę i nazwę szkoły.

3. Prace zgłoszone do konkursu muszą być pracami własnymi ucznia wcześniej niepublikowanymi.

4. Zgłoszenia udziału należy dokonać na załączonej karcie zgłoszenia i przesłać wraz z pracą i zgodą na wykorzystanie wizerunku ucznia na adres Organizatora.

5. Zgłoszenie się ucznia do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu i nieodpłatnym przekazaniem prawa na wykorzystanie prac na następujących polach eksploatacji: prezentowania na stronie internetowej Organizatora oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania (np. nośniki elektroniczne) a także prezentowania prac na wystawie pokonkursowej.

6. Osoby nadsyÅ‚ajÄ…ce prace konkursowe wyrażajÄ… zgodÄ™ na przetwarzanie przez Organizatora konkursu swoich danych osobowych (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku, Dz. U. Nr 133, poz. 833, z późn. zm.). Dane te pozyskane sÄ… wyÅ‚Ä…cznie do celów konkursu i nie bÄ™dÄ… udostÄ™pniane podmiotom trzecim.

7. Prace zgÅ‚oszone do konkursu nie bÄ™dÄ… zwracane autorom. ZgÅ‚oszenie prac do konkursu jest równoznaczne z nieodpÅ‚atnym przeniesieniem na Organizatora prawa wÅ‚asnoÅ›ci zÅ‚ożonych egzemplarzy prac. UdziaÅ‚ w Konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na bezpÅ‚atne wykorzystywanie nadesÅ‚anych prac konkursowych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci Organizatora.

8. Prace nie spełniające zasad Regulaminu nie będą brane pod uwagę przez Komisję Konkursową.

 

VI. Termin i miejsce nadsyłania prac

 

Prace należy przesłać drogą pocztową ( na koszt nadsyłającego) do dnia 07 grudnia 2016 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

 

SzkoÅ‚a Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte

ul. Zwycięstwa 32

42-700 Lubliniec

 

z dopiskiem konkurs „Mój ulubiony bohater literacki”

 

VII. Komisja konkursowa

 

1. O wyÅ‚onieniu zwyciÄ™zców konkursu decyduje Komisja konkursowa powoÅ‚ana przez Organizatora.

2. Komisja dokona oceny wg nastÄ™pujÄ…cych kryteriów:

- klasy I – III,

- klasy IV – VI.

3. Oceniane będą: zgodność z tematyką, estetyka pracy , oryginalność, samodzielność pracy.

4. Decyzje Komisji Konkursowej sÄ… ostateczne.

5. Lista nagrodzonych osób zostanie opublikowana na stronie internetowej biblioteki szkolnej www.bibliotekasp3.wix.com/bibliotekasp3 .

6. Osoby nagrodzone oraz wyróżnione zostanÄ… powiadomione telefonicznie o wynikach konkursu i terminie wrÄ™czenia nagród do 20 grudnia 2016 r.

 

VIII. Nagrody

 

1. Organizator przyzna trzy gÅ‚ówne nagrody i dwa wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.

2. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom.

3. Komisja konkursowa ma prawo do nieprzyznania nagrody gÅ‚ównej.

4. Nagrodami w konkursie są książki.

 

IX. Postanowienia końcowe

 

1. Regulamin konkursu będzie dostępny na stronie internetowej biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu: www.bibliotekasp3.wix.com/bibliotekasp3

2. Organizator zastrzega sobie prawo do:

- nierozstrzygnięcia konkursu w przypadku zbyt małej ilości przekazanych prac,

- rozstrzygania w kwestiach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu.

 

 

 

Załącznik nr 1

Karta zgÅ‚oszenia w MiÄ™dzyszkolnym Powiatowym Konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater literacki”

 

ImiÄ™ i nazwisko autora…………………………………………………………………

Klasa ………………………..

SzkoÅ‚a – adres, telefon ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

ImiÄ™ i nazwisko oraz numer telefonu nauczyciela przygotowujÄ…cego ucznia do konkursu………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Wyrażam zgodÄ™ na przetwarzanie danych osobowych mojego dziecka/podopiecznego zgodnie z ustawÄ… o Ochronie Danych osobowych (Dz.U.Nr.133 poz. 883) oraz na nieodpÅ‚atne wykorzystanie przez Organizatora Konkursu nadesÅ‚anych prac w dowolnym czasie i formie dla celów promocyjnych Organizatora.

 

Oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się z postanowieniami Regulaminu Konkursu.

 

 

 

 

……………………………………….                …………………………………………….

Miejscowość, data                    Podpis rodzica/opiekuna prawnego ucznia

​

​

ZGODA NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU UCZNIA

Wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody* na publikację wizerunku mojego dziecka/podopiecznego:

…………………………………………………………………………………………………………

(imiÄ™ i nazwisko dziecka)

 

na witrynie internetowej Organizatora Konkursu – Biblioteki SzkoÅ‚y Podsatwowej Nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w LubliÅ„cu: www.bibliotekasp3.wix.com/bibliotekasp3 oraz w materiaÅ‚ach drukowanych opracowanych na rzecz promocji konkursu i jego organizatorów.

 

podstawa prawna: art 23, ust.1 pkt 1 i ust. 2 usatwy z dnia 29 sierpnia 997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 poz. 922) oraz art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach autorskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 666)

 

……………………………………………                ……………………………………………..

Miejscowość, data                     Czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

 

 

* - właściwe podkreślić

​

Lubliniec, dn. 15.12.2016 r.

 

 

ProtokóÅ‚ przebiegu Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki”

 

 

W dniu 15 grudnia 2016 r. zostaÅ‚ rozstrzygniÄ™ty Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Na konkurs wpÅ‚ynęło 20 prac plastycznych z 5 szkóÅ‚ naszego powiatu: SP 3 Lubliniec, SP KoszÄ™cin, SP StrzebiÅ„, SP Pawonków i SP KoÅ›midry.

Prace byÅ‚y oceniane w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI.

Komisja w składzie:

1. Stefania Biela – nauczyciel plastyki – przewodniczÄ…cy

2. Irena Paciepnik – nauczyciel j. polskiego – czÅ‚onek

3. Barbara Brewka – nauczyciel bibliotekarz – czÅ‚onek

przyznaÅ‚a nastÄ™pujÄ…ce miejsca w poszczególnych kategoriach:

 

kategoria I – III

 

I miejsce – Denis Jendrzejczyk kl. II a ze SzkoÅ‚y Podstawowej w KoszÄ™cinie

II miejsce – Antonina GrzeÅ›ków kl. III a ze SzkoÅ‚y Podstawowej w KoszÄ™cinie

III miejsce – Kacper Jendrzejczyk kl. II a ze SzkoÅ‚y Podstawowej w KoszÄ™cinie

 

oraz dwa wyróżnienia:

 

Radosław Wilk kl. III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu

Kamil Sirek kl. II b ze szkoły Podstawowej w Strzebiniu

 

kategoria IV – VI

 

I miejsce – Martyna ChaÅ‚at kl. VI c ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w LubliÅ„cu

II mniejsce – Mateusz Kandziora kl. VI ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Pawonkowie

III miejsce – Nikola Sirek kl. IV a ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Strzebiniu

 

oraz dwa wyróżnienia:

 

Natalia Gembała kl. V a ze Szkoły Podstawowej w Koszęcinie

Sebastian Kubica kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Kośmidrach.

​

​

Sprawozdanie z realizacji wymagaÅ„ zawartych w rzÄ…dowym projekcie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w roku szkolnym 2016/2017 - SzkoÅ‚a Podstawowa nr 3 w LubliÅ„cu im. Bohaterów Westerplatte

 

  1. Realizacja wymagań z rozporządzenia

 

1) PodjÄ™cie przez szkoÅ‚y, w odniesieniu do których uzyskaÅ‚ to wsparcie, wspóÅ‚pracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmujÄ…cej:

a) konsultowanie planowanych zakupów książek:

ZostaÅ‚y przeprowadzone konsultacje z bibliotekarzami biblioteki pedagogicznej i publicznej odnoÅ›nie planowanych zakupów książek oraz dziaÅ‚aÅ„ szkoÅ‚y i bibliotek w projekcie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

b) wymianÄ™ informacji o imprezach promujÄ…cych czytelnictwo:

W ramach wspóÅ‚pracy z bibliotekÄ… pedagogicznÄ… uczniowie SP 3 w LubliÅ„cu wziÄ™li udziaÅ‚ w konkursie powiatowym: „BaÅ›nie, legendy, podania na Górnym ÅšlÄ…sku – wyróżnienie dla uczennicy kl. V b Kingi Frischke Dla naszych uczniów kl. I i II panie przygotowaÅ‚y zajÄ™cia biblioteczne „Biblioteka inspiruje” – rozmowy o książce oraz teatrzyk kamishibai. Bierzemy również udziaÅ‚ w caÅ‚orocznym Powiatowym Konkursie „Najlepiej czytajÄ…cy trzecioklasista”, którego rozstrzygniÄ™cie nastapi w czerwcu 2017 r. Wspólne dziaÅ‚anie biblioteki pedagogicznej i filii dzieciÄ™cej biblioteki publicznej to spektakl kukieÅ‚kowy „Smok wawelski”.

 

2) Zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeÅ„ promujÄ…cych czytelnictwo z udziaÅ‚em uczniów:

a/ cykl zajęć „Z literaturÄ… poznajemy ciekawe zawody”. Na zajÄ™cia zaproszono policjanta, weterynarza, strażaka oraz ratownika medycznego. GoÅ›cie czytali uczniom fragment książki zwiÄ…zanej z wykonywanym przez nich zawodem, nastÄ™pnie opowiadali o swojej pracy i na koniec odpowiadali na pytania uczniów. ZajÄ™cia bardzo podobaÅ‚y siÄ™ dzieciom, mogÅ‚y dowiedzieć siÄ™ czy fikcja literacka odzwierciedla rzeczywistość.

b/ W dniu 28 listopada klasy VI a i c miały okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z p. Kazimierzem Szymeczko - pisarzem powieści dla dzieci i młodzieży. Pan Szymeczko bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji jaką jest tworzenie literatury, skąd czerpie pomysły do swoich książek. Uczniowie dowiedzieli się, że bohaterowie książek pana Szymeczki w ogromnej większości mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. Po spotkaniu mogli zakupić książki autora i poprosić o autograf. Pan Szymeczko chętnie podpisywał swoje książki. Po spotkaniu nasi uczniowie prosili o wypożyczenie książek p. Szymeczki i to jest chyba największym sukcesem organizowania spotkań autorskich.

c/ Wszyscy uczniowie naszej szkoÅ‚y uczestniczyli w apelu promujÄ…cych czytanie, książkÄ™ i bibliotekÄ™ „Czytanie krzepi”. Zostali też zapoznani z celami Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa i zachÄ™ceni do odwiedzania biblioteki szkolnej.

d/ Zorganizowano w naszej szkole "DzieÅ„ Postaci Książkowych". Uczniowie, gÅ‚ównie, klas mÅ‚odszych przebrali siÄ™ za swoje ulubione postaci z literatury. Wszyscy przebrani uczniowie zostali nagrodzeni cukiereczkami.

e/ Przygotowano i przeprowadzono MiÄ™dzyszkolny Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Konkurs byÅ‚ adresowany do uczniów kl. I – VI szkóÅ‚ podstawowych powiatu lublinieckiego. Konkurs zostaÅ‚ rozstrzygniÄ™ty 15 grudnia 2016 r. Na konkurs wpÅ‚ynęło 20 prac plastycznych z 5 szkóÅ‚ podstawowych powiatu lublinieckiego: nr 3 w LubliÅ„cu, Pawonkowie, KoÅ›midrach, Strzebiniu i KoszÄ™cinie. Wyniki bÄ™dÄ… uroczyÅ›cie ogÅ‚oszone 03 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 na spotkaniu w bibliotece SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 w LubliÅ„cu, na które zaproszeni zostanÄ… nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie.

Laureaci konkursu:

kategoria kla. I – III

I miejsce – Denis Jendrzejczyk – SP KoszÄ™cin

II miejsce Antonina GrzeÅ›ków – SP KoszÄ™cin

III miejsce Kacper Jendrzejczyk – SP KoszÄ™cin

wyróżnienie: RadosÅ‚aw Wilk – SP nr 3 Lubliniec

Kamil Sirek – SP StrzebiÅ„

kategoria klas. IV – VI

I miejsce – Martyna ChaÅ‚at – SP nr 3 Lubliniec

II miejsce – Mateusz Kandziora – SP Pawonków

III miejsce – Nikola Sirek – SP StrzebiÅ„

wyróznienie: Natalia GembaÅ‚a – SP KoszÄ™cin

Sebastian Kubica – SP KoÅ›midry

 

3) UwzglÄ™dnienie tematyki wpÅ‚ywu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkoÅ‚Ä™ co najmniej jednego spotkania z rodzicami:

Rodzice wszystkich pierwszych, drugich i czwartych klas podczas spotkania z wychowawcÄ… w listopadzie 2016 r. otrzymali ulotki o wpÅ‚ywie czytania na rozwój dziecka. Podczas spotkania rodziców z wychowawcÄ… w klasie I a i II d przedstawiono prezentacjÄ™ multimedialnÄ… pt. „WpÅ‚yw czytania na rozwój dziecka”

 

4) Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

W naszej szkole zrealizowano 23 projekty:

kl. VI

„Starszy kolega czyta mÅ‚odszemu”- gÅ‚oÅ›ne czytanie w kl. I a, b, oraz wybranym klasom drugim z krótkÄ… inscenizacjÄ….

„ZwierzÄ™cy bohaterowie książek w naszej bibliotece szkolnej” - wykonali plakaty z postaciami zwierzÄ…t, któe sÄ… bohaterami książek dla dzieci i mÅ‚odzieży.

„Książka ma wiele twarzy” - stworzyli komiks reklamujÄ…cy książki z naszej biblioteki.

kl. V

„Każdy może być detektywem, czyli szukamy ukrytych tytuÅ‚ów” - przygotowali i przeprowadzili konkurs w formie opowiadania z ukrytymi tytuÅ‚ami książek dla wszystkich klas V.

„Godne polecenia w naszej bibliotece” - przygotowali plakat reklamujÄ…cy wybrane książki dla dzieci i mÅ‚odzieży znajdujÄ…ce siÄ™ w naszej bibliotece.

„Książka uczy i bawi” - przygotowali i przeprowadzili w klasie mini wybory najpoczytniejszej książki i wykonali plakat reklamujÄ…cy książkÄ™ o przygodach Koszmarnego Karolka, która wygraÅ‚a wybory.

„Książka moim przyjacielem” - uÅ‚ożyli hasÅ‚a promujÄ…ce czytanie, książkÄ™ i bibliotekÄ™.

kl. IV

„Poznanie przez czytanie” - wykonali plakat promujÄ…cy czytanie książek popularnonaukowych z naszej biblioteki.

„PoznajÄ™ literaturÄ™ i bawiÄ™ siÄ™ w pisarza” - uczniowie napisali kilka zdaÅ„ o swojej ulubionej książce i zilustruwali jÄ….

„Jak dobrze mieć przyjaciela” - uczniowie przygotowali i przeprowadzili w klasie konkurs plastyczny „Książka mój przyjaciel”.

„Komiks to też książka” - uczniowie stworzyli komiks zachÄ™cajÄ…cy do czytania i reklamujÄ…cy książki z biblioteki szkolnej

kl. I - III

„KsiÄ™ga postaci książkowych” - uczniowie przygotowali ilustracje postaci książkowych, których imiÄ™ bÄ…dź nazwa bÄ™dzie rozpoczynaÅ‚a siÄ™ literÄ… przydzielonÄ… klasie. Zadaniem uczniów byÅ‚o wyszukanie konkretnych bohaterów lub przypomnienie sobie, z której książki jest wybrana postać i zilustrowali jÄ…. NastÄ™pnie bibliotekarz zebraÅ‚ ilustracje i uÅ‚ożyÅ‚ je alfabetycznie w jednÄ… wielkÄ… „KsiÄ™gÄ™ postaci książkowych” wybranych przez dzieci.

5) Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególnoÅ›ci poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:

Organizacja pracy biblioteki uwzglÄ™dnia potrzeby uczniów, nauczycieli, pracowników szkoÅ‚y i rodziców. Godziny pracy biblioteki sÄ… dostosowane do rozkÅ‚adu zajęć lekcyjnych uczniów.Wszystkie wypożyczone materiaÅ‚y biblioteczne powinny być zwrócone przed zakoÅ„czeniem roku szkolnego.

 

O wszystkich działaniach biblioteki i galerię zdjęć można przeczytać i zobaczyć na stronie internetowej biblioteki http://bibliotekasp3.wixsite.com/bibliotekasp3

 

  1. Statystyka

W roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 3 w LubliÅ„cu jest o 58 uczniów mniej niż w roku szkolnym 2015/2016. Wszyscy uczniowie szkoÅ‚y sÄ… czytelnikami biblioteki szkolnej.

Statystyka do potrzeb analizy efektywnoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ w programie obejmuje okres od 01 wrzeÅ›nia do 16 grudnia zarówno w roku szkolnym 2015/2016 jak i 2016/2017.

 

                                                                 2015/2016                     2016/2017

Liczba uczniów                                                600                                542

Liczba dni wypożyczeÅ„                                      64                                  61

Liczba wypożyczeÅ„                                          4543                              5137

Liczba wypożyczeÅ„ na 1 dzieÅ„                            71,0                                84,0

Liczba wypożyczeÅ„ na 1 ucznia                           7,6                                9,5

 

Liczba wypożyczeń w roku szkolnym 2016/2017 w stosunku do roku 2015/2016 wzrosła o 594 voluminy, czyli o 6,1 %.

Wynika z tego, iż podjÄ™te przez nas dziaÅ‚ania przyniosÅ‚y zamierzony efekt w postaci wiÄ™kszej liczby wypożyczeÅ„ i wzrostu zainteresowania dzieci książkÄ… zgodnie z zaÅ‚ożeniami RzÄ…dowego projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Jedynym mankamentem projektu jest to , iż wszystkie zaplanowane zadania musiaÅ‚y być zrealizowane do grudnia 2016 r. mimo że rok szkolny trwa do czerwca 2017 r. W zwiÄ…zku z technicznymi trudnoÅ›ciami z dostawÄ… książek z ksiÄ™garni, które w wiÄ™kszoÅ›ci, dostaliÅ›my koniec października i poczÄ…tek listopada, książki do rÄ…k czytelników trafiÅ‚y w poÅ‚owie listopada i poczÄ…tkiem grudnia, jednak, co widać w wynikach statystyki, że uczniowie bardzo zainteresowali siÄ™ nowoÅ›ciami w bibliotece.

 

​

​

nprcz 2.0.JPG
bottom of page