top of page

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

 

Działania Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu w ramach NPRC 2.0

Projekty klasowe NPRCZ 2.0 rok szkolny 2024/2025


 

Klasy I –– „Kubuś Puchatek mój ulubiony bohater” - praca plastyczna i wystawa prac na gazetce klasowej.

Klasa II a – „Dzień pluszowego misia” – wystawa przyniesionych przez dzieci misiów i wysłuchanie fragmentu książki: „Kubuś Puchatek” oraz wykonanie portretu Kubusia Puchatka. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjęciami i z krótką informacją i pracami plastycznymi przekazuje bibliotekarzowi.

Klasa II b – „Czytanie łączy pokolenia” – wychowawca z dziećmi zaprasza rodzica lub dziadka na dowolna lekcję, aby ten przeczytał fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjęciami i z krótką informacją przekazuje bibliotekarzowi.

Klasa II c – „Opowiem Ci o mojej ulubionej książce” – dzieci na wybranej lekcji opowiadają innym o swoich ulubionych książkach, przynoszą te książki i urządzają w klasie wystawę. Wychowawca dokumentuje wydarzenie kilkoma zdjęciami i z krótką informacją przekazuje bibliotekarzowi.

Klasa III a, III b, III c – „Dzienniczek czytelnika” – uczniowie przez cały listopad czytają książki i zakładają sobie, w różnej formie, dzienniczki czytelnika, w którym piszą tytuł przeczytanej książki i 3-4 zdania o tej książce.

Klasa IV a  – „Drzewo ulubionych książek” –  na szablonach liści i owoców napisać tytuły ostatnio przeczytanych lub ulubionych książek oraz wyeksponowanie drzewa na gazetce szkolnej na korytarzu.

Klasa IV b - Lapbooki „Dlaczego warto czytać książki? – wykonanie lapbooka tematyce: sport, ekologia, geografia, zwierzęta domowe, beletrystyka. Uczniowie gromadzą materiały, wykonują lapbooki i gotowe prace (3-4) przynoszą do biblioteki

Klasa IV c „Zwierzątko bohaterem książki” – portrety zwierząt, które są bohaterami książek. Na odwrocie pracy należy umieścić imię i nazwisko ucznia oraz tytuł książki, której dotyczy ilustracja. Wychowawca przekazuje prace plastyczne bibliotekarzowi. (Komiks lub praca plastyczna)

Klasa V a – Okładka ulubionej książki – praca plastyczna. Na odwrocie pracy należy umieścić imię i nazwisko ucznia oraz tytuł książki, której dotyczy ilustracja.

Klasa V b – „Czytanie jest OK!” – komiks reklamujący książkę i czytanie. Uczniowie wykonują komiks. Dzielą się na grupy np. po cztery – pięć osób i tworzą po jednej stronie komiksu. Całość oddają do biblioteki szkolnej.

Klasa V c – „Starsi młodszym” – stworzenie krótkiej bajeczki dla młodszych kolegów: wymyślenie tekstu, ilustracji, okładki i wykonanie książeczki.

Klasa VI a –Klasa VI b Klasa VI c– „Skąd wiemy, która książka jest fajna?” – mapa myśli – skąd lub od kogo dowiadujemy się, którą książkę mamy przeczytać, można wykonać ilustrację lub nakleić obrazki, zdjęcia. Pracę należy oddać do biblioteki szkolnej.

Klasa VII a – „Moda na czytanie” - plakat reklamujący czytanie. Uczniowie wspólnie wykonują plakat wykorzystując swoje zdolności i wiedzę. Praca może mieć formę kolażu. Gotowy plakat uczniowie przynoszą do biblioteki.

Klasa VII b – „Dlaczego warto czytać książki popularnonaukowe?” - mapa myśli – z jakiego powodu czytamy książki popularnonaukowe, można wykonać ilustrację lub nakleić obrazki, zdjęcia. Pracę należy oddać do biblioteki szkolnej.

Klasa VII c –„Czytam, więc jestem” – pokaż swoją półkę z książkami. Kolaż ze zdjęć z krótką informacją jaki rodzaj książek lubisz. Pracę należy oddać do biblioteki szkolnej.

Klasa VIII a – „Poczytaj mi bajeczkę” – wyjście do żłobka i przeczytanie dzieciom książeczki lub zaprezentowanie bajki z teatrzyku kamishibai. Uczniowie przygotowują sobie książki, wybrane z biblioteki szkolnej,  do czytania maluchom. Dokumentację fotograficzną i krótką informację o zajęciach przesyłają do bibliotekarza lub przynoszą na pendrivie.

Klasa VIII b – „Przyłapani z książką” – kolaż ze zdjęciami czytających kolegów i koleżanek z klasy. Gotową pracę uczniowie przynoszą do biblioteki.

Akcje promujące czytelnictwo:

-  dla kl. I-III „Dzień postaci z bajki”

- dla kl. II –IV „Zaczytana Trójka”

Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Czytelnicze wyzwania”

W dniu 30 kwietnia 2025 r.  komisja oceniła pracę, która wpłynęła na Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Czytelnicze wyzwania”.  Na konkurs została przesłana jedna praca. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć krótki, 60 sekundowy filmik reklamujący przeczytaną książkę.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Natalia Mańka SP4 w Lublińcu                             

Laureatka otrzymała dyplom i nagrodę książkową.

Powiatowy Konkurs Fotograficzno-Czytelniczy „Z książką w tle”

W dniu 30 kwietnia 2025 r.  komisja oceniła prace, które wpłynęły na Powiatowy Konkurs Fotograficzno - Czytelniczy „Z książką w tle”.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Zuzanna Ulfik SP4 w Lublińcu

                  Alicja Kobielska SP3 w Lublińcu

II miejsce:    Agata Jerominek ZS-P w Kośmidrach

III miejsce Stepan Chaikin ZS-P  w Koszęcinie                                                 

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

1. „Dzień postaci z bajki” uczniowie kl. I-III przebrali się za swoje ulubione postaci bajkowe. Każde dziecko opowiedziało kolegom i koleżankom z jakiej książeczki jest postać, za którą się przebrało. W jednej z sal lekcyjnych była przygotowana „foto budka” i  każda klasa wykonała pamiątkowe zdjęcie. 2. W klasie II a zorganizowano Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły ulubione misie, opowiadały o nich kolegom i koleżankom oraz wykonały portret swojego misia 3. „Drzewo recenzji” - dzieci z kl. IV a na liściach drzew pisały krótkie recenzje książek, które przeczytały. W ten sposób  chciały zachęcić innych do sięgnięcia po te pozycje. Drzewo zostało wyeksponowane w  bibliotece szkolnej. 4. Uczniowie kl. I malowali portret Kubusia Puchatka. 5. Uczniowie klas III otrzymali „Dzienniczek czytelnika” i przez cały listopad czytając książki ze szkolnej biblioteki, mieli za zadanie wpisać do dziennika tytuł książki i kilka zdań o niej, mogli także wykonać ilustrację. Najciekawsze dzienniki zostały nagrodzone.  6.Spotkania w formie koła czytelniczego „Podróże do świata książek”. Uczniowie zbierają się na długich przerwach, czytają fragmenty wybranych na dany miesiąc książek i rozmawiają o nich.

7. Konsultacje w Lubitece Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej i Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu odnośnie działań prowadzonych w Programie i współpracy bibliotek. 8. Współpraca z nauczycielami bibliotekarzami z Biblioteki Pedagogicznej przy organizacji Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „ Czytam bo lubię. Hobbit, czyli tam i z powrotem”. 3. Zajęcia o książce i czytaniu dla uczniów kl. II i III. 9.Udział uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Baśnie, podania, legendy na Górnym Śląsku”.

10. W tym roku szkolnym nie odbył się Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, uczennice wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Harry Potter. Puchar Szkół”. 11. Do rodziców została wysłana broszura „Dlaczego warto czytać”.

bottom of page