top of page

Co w bibliotece piszczy?

Witamy w nowym roku szkolnym 2023/2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2022/2023

 

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”

Nasi uczniowie Hanna Kampa (kl. III b), Hubert Kampa i Paulina Pietruszewska (kl. II b)  w kategorii klas I-III  zdobyli tytuł Mistrza Polski w Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” uzyskując 171 punktów na 180 możliwych. Konkurs trwał od listopada 2022 r. i polegał na przeczytaniu 5 książek, rozwiązaniu do tekstu i ogólnej wiedzy testu, zaliczeniu tego testu na 80%, następnie przejściu kolejnych etapów konkursu: powiatowego i wojewódzkiego, gdzie na każdym tym etapie czekała na przeczytanie kolejna książka, z której należało rozwiązać test, czasami bardzo szczegółowy. Nasi laureaci doskonale sobie poradzili ze wszystkimi książkami i zdobyli zasłużony tytuł MISTRZA POLSKI.

Gratulujemy!!!!!!!

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Biblioteka w oczach czytelnika". 

 

Nasza uczennica Magda Bykowska wzięła udział w konkursie

fotograficznym "Biblioteka w oczach czytelnika

i zdobyła w nim II miejsce

 

 

 

 

 

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2021/2022

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2020/2021

 

Kiermasz taniej książki

Zapraszamy rodziców na stronę Księgarni Taniej Książki. Można sobie przejrzeć i wybrać fajną książkę na prezent czy to mikołajkowy czy bożonarodzeniowy. Zamawiając książki podany kod szkoły G.LUB.LUBLI.S3 należy wpisać w polu „Dodatkowe informacje”

 

Link do katalogu:

 

http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html

 

A dres naszej strony: http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

Eliminacje do Powiatowego Konkursu Plastycznego"Czytam bo lubię"

W dniu 22 października 2020 r. przeprowadzono eliminacje do Powiatowego Konkursu Plastycznego Czytam bo lubię". W tym roku tematem przewodnim konkursu była książka "Hobbit, czyli tam i z powrotem".

Konkurs został przeprowadzony online. Przesłane były 4 prace plastyczne, nie nadesłano ani jednej pracy literackiej.

Wyniki konkursu:

I miejsce Emilia Kosmala

II miejsce Karolina Potempa

III miejsce Lena Mazur

IV miejsce Zofia Regner.

Do etapu powiatowego przeszła praca Emilii Kosmali.

Rozpoczynamy wypożyczanie komputerowe.

 

Wypożyczanie rozpoczynamy od 15 września 2020 r. Wcześniej należy zapoznać się z poniższą procedurą.

Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu

w trakcie epidemii COVID-19

 

§ 1

  1. Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej w trakcie epidemii COVID-19 dla użytkowników Biblioteki, zwana dalej Procedurą, określa warunki i zasady wprowadzenia bezpieczeństwa obsługi użytkowników Biblioteki, określenie zasad udostępniania i zwrotów zbiorów bibliotecznych oraz innych czynności związanych z obsługą czytelników,kontaktów zewnętrznych i prowadzenia ciągłości pracy Biblioteki.

  2. W czasie trwania epidemii COVID-19 biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym.

  3. Procedura obowiązuje wszystkich użytkowników, pracowników oraz inne osoby i instytucje korzystające z usług, współpracujące lub przebywające na terenie Biblioteki.

§ 2

Procedura obejmuje:

  1. Zapewnienie bezpiecznego dystansu przestrzennego i środków higieny dla użytkowników Biblioteki.

  2. Zapewnienie bezpiecznej obsługi użytkowników oraz maksymalne ograniczenie kontaktu.

  3. Zasady udostępniania i zwrotu zbiorów bibliotecznych.

  4. Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do Biblioteki.

 

§ 3

Zapewnienie bezpiecznego dystansu przestrzennego i środków higieny dla użytkowników Biblioteki

  1. Użytkownicy biblioteki po wejściu do biblioteki i przy wyjściu z biblioteki obowiązani są do dezynfekcji rąk.

  2. Dla osób korzystających z biblioteki zalecane jest noszenie masek ochronnych lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust, wymagana jest dezynfekcja rąk przed przeglądaniem zbiorów bibliotecznych.

  3. Bibliotekarz powinien podczas wypożyczania i przyjmowania zwrotów książek zakładać rękawiczki ochronne, oraz nakładać maseczkę lub przyłbicę.

  4. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od czytelnika i współpracowników (minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.

  5. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (3 osoby oprócz bibliotekarzy) mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 3 osób, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego zachowania dystansu społecznego

  6. Nie ma możliwości korzystania z kącików czytelniczych.

  7. Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję klamek i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

 

§ 4

Zapewnienie bezpiecznej obsługi użytkowników oraz maksymalne ograniczenie kontaktu

  1. Wprowadza się obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz noszenia rękawiczek ochronnych przez personel Biblioteki stykający się z czytelnikami i używanymi przez nich zasobami bibliotecznymi.

  2. Ustala się limit osób przebywających w Bibliotece – maksymalnie 3 osoby ( 3 czytelników + bibliotekarze). Jeżeli w biblitece przebywa już 3 uczniów, reszta czytelników czeka w korytarzu prowadzącym do biblioteki w miejscach wyznaczonych przez taśmy umieszczone na podłodze z zachowaniem dystansu społecznego.

  3. Zbiory można wypożyczać bezpośrednio w Bibliotece zgodnie z zasadami wypożyczania zbiorów bibliotecznych, opisanymi w §5. Zawieszone do odwołania jest korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu.

 

§ 5

Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych

  1. Nie zmieniają się zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki zapisane w Regulaminie korzystania ze zbiorów.

  2. Skraca się czas przebywania w Bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia zbiorów.

  3. Jeżeli nie ma lokalnie znaczącego wzrostu zachorowań i przy zachowaniu reżimu sanitarnego – konieczność zakrycia maseczką ust i nosa, dezynfekcji rąk przez czytelników przed podejściem do regałów oraz zachowania dystansu społecznego – zezwala się na wolny dostęp do półek.

  4. Wypożyczanie zbiorów Biblioteki odbywa się tylko na zewnątrz do domu.

  5. Uczniowie z klas I-IV, którzy chcą zwrócić bądź wypożyczyć książki, po uzyskaniu zgody wychowawcy lub nauczyciela uczącego mogą korzystać z biblioteki podczas zajęć lekcyjnych (np. 5-10 minut przed zakończeniem lekcji).
     

§ 6

Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do Biblioteki

  1. Czytelnik zwracając zbiory biblioteczne jest zobowiązany do noszenia maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pracownikami Biblioteki i innymi osobami korzystającymi z Biblioteki.

  2. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

  3. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.

  4. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

  5. Książek zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.

 

§ 7

Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby/użytkownika zakażenia koronawirusem

  1. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, uczeń nie powinien zostać wpuszczony do biblioteki.

  2. Niezwłocznie należy zgłosić daną sytuację Dyrektorowi Szkoły, co umożliwi ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami, oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

  3. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 

§ 8

Postanowienia końcowe

  1. Użytkownik nie stosujący się do wytycznych dla funkcjonowania biblioteki w trakcie epidemii wirusem COVID-19 może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze zbiorów Biblioteki.

 

 

Instrukcja przyjmowania zwrotów podręczników i książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej w czasie pandemii coronawirusa na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

 

I.

 

1. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum - zwrot wypożyczonych książek

i podręczników. Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej do końca roku szkolnego 2019/2020 zawieszony jest wolny dostęp czytelników do półek z książkami i katalogów kartkowych.

2. Należy przestrzegać obowiązku noszenia rękawiczek i maseczek.

3. Blat biurka i gumowe rękawiczki po każdorazowym odbiorze książek lub podręczników od dziecka powinno się zdezynfekować środkiem dezynfekującym.

4. Zapewnienie, w miarę możliwości, wietrzenia pomieszczeń oraz regularne czyszczenie powierzchni często używanych np. klamki.

5. Książki i podręczniki zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3978-skrocenie-okresu-kwarantanny-ksiazek-w-bibliotekach-do-3-dni.html zostaną poddane 3 dniowej kwarantannie.

6. Bibliotekarz powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach zapłacenia za zniszczone podręczniki.

7. Bibliotekarz przez dziennik elektroniczny przypomni rodzicom/opiekunom prawnym zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).

8. Uczniowie powinni bezwzględnie stosować się do podanych terminów zwrotów książek i podręczników.

 

II.

 

1. Książki wypożyczone mogą pozostać u czytelników z klas I – VII do września 2020 r.

W przypadku zwrotu książek wypożyczonych należy: książki zapakować do jednorazowej reklamówki z karteczką - z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, i zostawić w strefie buforowej szkoły.

 

2. Zwroty podręczników:

 

- klasy I – III – podręczniki będą zwracać we wrześniu.

 

- kl. IV – 8 szt. podręczników - zapakowane w jednorazowe reklamówki, zawiązane, w środku kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, zostawiają w strefie buforowej szkoły w dniach 22 - 24 czerwca 2020 r. w godz. 8.00 – 15.00.

 

- klasy V – 10 szt. podręczników – zapakowane w jednorazowe reklamówki, zawiązane, w środku kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, zostawiają w strefie buforowej szkoły w dniu

10 czerwca 2020 r. w godz. 8.00 – 15.00.

 

- klasy VI – 10 szt. podręczników - zapakowane w jednorazowe reklamówki, zawiązane, w środku kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, zostawiają w strefie buforowej szkoły w dniu

10 czerwca 2020 r. w godz. 8.00 – 15.00.

 

- klasy VII – 12 szt. podręczników - zapakowane w jednorazowe reklamówki, zawiązane, w środku kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, zostawiają w strefie buforowej szkoły w dniach 22 - 24 czerwca 2020 r, w godz. 8.00 – 15.00.

 

- klasy VIII - 12 szt. podręczników i książki wypożyczone z biblioteki szkolnej- zapakowane w jednorazowe reklamówki, zawiązane, w środku kartka z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, zostawiają w strefie buforowej szkoły w dniu 19 czerwca 2020 r. w godz. 8.00 – 15.00.

 

3. Do 24 czerwca bibliotekarz musi znać liczbę podręczników, które będą wypożyczane w przyszłym roku szkolnym.

4. Za podręczniki zniszczone rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto w terminie do 30 czerwca 2020 r.

 

Zawieszone zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze 

Uczniowie mogą czytać lektury lub inne pozycje z literatury pięknej korzystając z następujących stron:

https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/

młodsze dzieci mogą posłuchać lub poczytać bajeczki:

https://abc.tvp.pl/

https://abc.tvp.pl/34752371/zwierzaki-czytaki

https://www.elfibajka.pl/

http://audio-bajki.pl/

https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg

http://dzieci.epapa.pl/piosenki/6/

https://bajkowytata.com/audiobooki/

https://bajki-zasypianki.pl/bajki-mp3

Polecam następującą stronę: https://www.wielkaliga.pl/kwarantannik/

Kolejne ciekawe strony:

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/?fbclid=IwAR3-tUxYl5pcxXONhb88Kccv320ZiI-neQ8clIuz5Vh42c3W-jNNy_Xme7g

https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

https://www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

http://pm.katowice.pl/biblioteka/rozne/

http://pm.katowice.pl/biblioteka/dla-rodzicow/

https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/gry-i-zabawy

http://iczytam.pl/dla-dzieci-od-2-5-lat

korzystajcie!!!!!!!

 

Wielka Liga Czytelników

Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji konkursu. Konkurs polega na przeczytaniu książki, rozwiązaniu testu wiedzy dotyczącym danej książki. Uczniowie, którzy zdobędą 10 sprawności, czyli zdobędą min. 80 punktów z testu, piszą  test kwalifikacyjny i trzy osoby jako drużyna przechodzą do finału powiatowego.

Kolejne informacje będą zamieszczane na bieżąco.

W tej edycji konkursu wybraliśmy nastepujące książki:

kategoria I - IV

Asiunia, Joanna Papuzińska,

Malutka Czarownica, O. Preussler,

Pan Kuleczka, Wojciech Widłak,

Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki,

Słup soli, Elżbieta Zubrzycka,

Asy z naszej klasy, Patrycja Zarawska,

Mali bohaterowie, Barbara Gawryluk

Kapelusz Pani Wrony, Danuta Parlak

Nela na Wyspie Rajskich Ptaków, Nela mała reporterka

10 niesamowitych przygód Neli, Nela mała reporterka,

Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska

Dziewczynka z parku, Barbara Kosmowska

Dzieciaki Świata, Martyna Wojciechowska

Chłopiec z Lampedusy, Rafał Witek

Sposób na Elfa, Marcin Pałasz

Zosia z ulicy Kociej, Agnieszka Tyszka

Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, Leszek Kołakowski

Bajki, Marcin Pałasz

Piątka z Zakątka, K. Drzewiecka,

Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke,

kategoria V - VIII

Duch starej kamienicy, Anna Onichimowska

Kłamczucha, Małgorzata Musierowicz

Mikołajek, Jean-Jacques Sempé i René Goscinny,

Matylda, Roald Dahl,

Opowieści z Narnii. Cz. 3, Podróż „Wędrowca do świtu", Clive Staples Lewis,

Opowie ści z Narnii. Cz.4 Srebrne krzesło, Clive Staples Lewis,

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka

Mikołajek i inne chłopaki, Jean-Jacques Sempé i René Goscinny

Chłopcy z Placu Broni, F. Molnar,

Arka Czasu, Marcin Szczygielski

Nie głaskać kota pod włos, Krystyna Boglar

Ala Betka, Iga Pierelotkin

Tajemnica deszczowej nocy, Krzysztof Petek

Magiczne drzewo. Olbrzym, Andrzej Maleszka

Która to Malala?, Renata Piątkowska

M jak dżeM, Agnieszka Tyszka

Biblioteka pana Lemoncella, Chris Grabenstein,

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Rafał Kosik

Zwiadowcy : Ruiny Gorlanu. Księga 1, John Flanagan

Baśniobór, Brandon Mull

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019

Wielka Liga Czytelników

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Konkurs polega na przeczytaniu książki, rozwiązaniu testu wiedzy dotyczącym danej książki. Uczniowie, którzy zdobędą 6 sprawności, czyli zdobędą min. 80 punktów z testu, piszą  test kwalifikacyjny i trzy osoby jako drużyna przechodzą do półfinału powiatowego. Wybraliśmy następujące książki:

Kategoria I-IV

Drzewiecka K. "Piątka z Zakątka"

Kasdepke G. "Detektyw Pozytywka"

Papuzińska J. "Asiunia"

Preussler O. Malutka Czarownica"

Zubrzycka E. "Słup soli"

Gawryluk B. "Mali bohaterowie"

Parlak D. "Kapelusz pani Wrony"

Bednarek J. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)"

Terlikowska M. "Drzewo do samego nieba"

Kosmowska B. "Dziewczynka z parku"

Wojciechowska M. "Dzieciaki świata"

Witek R. "Chłopiec z Lampeduzy"

Frączek A. Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą"

Kategoria V-VIII

Sempe J-J., Goscinny R. "Mikołajek"

Dahl R. "Matylda"

Maleszka A. "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło"

Stelmaszyk A. " "Kroniki Archeo - Tajemnica klejnotu Nefertiti"

Sempe J-J., Goscinny R. "Mikołajek i inne chłopaki"

Żółtowska-Darska Y. "Messi"

Szczygielski M. "Arka czasu"

Riordan R. "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy"

Pierelotkin I. "Ala Betka"

Maleszka A. "Magiczne drzewo. Olbrzym"

Tyszka A. "M jak dżem"

Piątkowska R. "Która to Malala?"

Kosik R. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"

Do konkursu zgłosili się:

Łukasz Irzykowski i Adam Sobolewski z kl. II b, Hanna Drewek, Aleksandra Wilk, Paulina Żywczyk z kl. IV a, Katarzyna Malitowska, Zuzanna Pluta z kl. IV b, Maciej i Jakub Świtała z kl. IV c, Liliana Małysa, Adrianna Tofilska z kl. V b, Katarzyna Gordzielik, Aleksandra Trzęsiok, Nina Zawierucha z kl. V c, Filip Kasperczyk z kl. VI a, Magdalena Student z kl. VI d

W dniu 28 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się finał etapu powiatowego WLC. Z naszej szkoły brali udział: Adam Sobolewski, Hanna Drewek i Aleksandra Wilk z kategorii klas I-IV, którzy zdobyli 109 punktów oraz Adrianna Tofilska, Filip Kasperczyk i Magdalena Student z kategorii klas V-VIII zdobywając 127 punktów. Niestety nie wystarczyło to, aby dostać się do finału wojewódzkiego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!!

Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

Wielka Liga Czytelników

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Konkurs polega na przeczytaniu książki, rozwiązaniu testu wiedzy dotyczącym danej książki. Uczniowie, którzy zdobędą 6 sprawności, czyli zdobędą min. 80 punktów z testu, piszą  test kwalifikacyjny i trzy osoby jako drużyna przechodzą do półfinału powiatowego. Wybraliśmy następujące książki:

Kategoria klasy I - III

Lindgren A. „Pippi Pończoszanka”

Drzewiecka K. „Piątka z Zakątka”

Andersen H.Ch. „Dziecię elfów”

Jaworczakowa M. „Oto jest Kasia”

Kasdepke G. „Detektyw Pozytywka”

Papuzińska J. „Asiunia”

Pisarski R. „O psie, który jeździł koleją”

Makuszyński K., Walentynowicz M. „120 przygód Koziołka Matołka”

Zubrzycka E. „Słup soli”

Porazińska J. „Szewczyk Dratewka”

Kruger M. „Karolcia”

Jędrzejewska-Wróbel R. „Królewna”

 

Kategoria IV - VII

Burnett F. H. „Tajemniczy ogród”

Niziurski E. „Sposób na Alcybiadesa”

Porter E. H. „Pollyanna”

Sempe J-J., Goscinny R. „Mikołajek”

Nienacki Z. „Księga strachów”

Szklarski A. „Tomek w krainie kangurów”

Musierowicz M. „Noelka”

Makuszyński K. „Awantura o Basię”

Brzechwa J. „Akademia pana Kleksa”

Collodi C. „Pinokio”

Korczakowska J. „Spotkanie nad morzem”

Saint-Exupery A. de „Mały książę”

Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu:

Fabian Janota, Katarzyna Malitowska, Zuzanna Pluta, Hanna Sirek i Hanna Warwas z klasy III a

Liliana Małysa kl. IV b, Filip Kasperczyk kl. V a, Kinga Stefaniuk kl. V , Magdalena Student kl. V d, Aleksandra Stemarowicz kl. VII a.

Konkurs "Wielkanoc z Mikołajkiem"

W dniu 10 kwietnia 2017 r. uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu: Wiktoria Słota z kl. IV d, Martyna Chałat i Aleksandra Zberek z kl. VI c wraz z opiekunem p. Barbarą Brewką wzięły udział w konkursie plastycznym „Wielkanoc z Mikołajkiem” zorganizowanym przez RODN WOM w Częstochowie. Nasza Szkoła była jedną z dziesięciu szkół z powiatów: lublinieckiego, myszkowskiego, kłobuckiego i częstochowskiego zgłoszonych do konkursu. Na 30 uczestników nasza uczennica Martyna Chałat zdobyła II miejsce. Uczniowie mieli za zadanie zilustrowanie czytanego przez panie konsultantki z RODN WOM opowiadania „Jajko wielkanocne” z jednej z książek o przygodach Mikołajka. Według naszych uczennic konkursowi towarzyszyły ogromne emocje, gdyż w ciągu 60 minut musiały wykonać całą pracę plastyczną: od pomysłu, który fragment ilustrować po efekt finalny, czyli gotową pracę. Wszyscy uczestniczący w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy wyróżnienia i drobne upominki. Konkurs był połączony z pogadanką o zwyczajach wielkanocnych w Polsce i Francji. Jak powiedziała jedna z uczestniczek konkursu Wiktoria: "Konkurs był bardzo ciekawy. Był duży stres. Wyszło całkiem nie najgorzej. Jestem z siebie zadowolona". Zdjęcia z konkursu umieszczone są w Galerii               w podstronie Wydarzenia

Korzystamy z ebooków

 

Strona internetowa naszej biblioteki została zgłoszona do konkursu organizowanego przez WOM Katowice pt. "Istnieję w sieci". Chcemy pokazać naszą stronę i działania jakie nasza biblioteka podejmuje. Tematem przewodnim konkursu są ebooki. Nie posiadamy czytnika ebooków, ale na zajęciach korzystamy z portalu "Wolne lektury".

W klasie IV a przeprowadziłam zajęcia, z wykorzystaniem ebooków z portalu "Wolne lektury", na temat baśni H.Ch. Andersena i legend A. Oppmana. Uczniowie czytali mało znaną baśń Andersena "Anioł", następnie omówiliśmy treść baśni i została wykonana ilustracja do tej baśni.

Na zajęciach z legendą, czytaliśmy fragment o Bazyliszku, później uczniowie mieli sami wymyślić dalszy ciąg legendy i zilustrować ją.

Uczniom bardzo podobały się takie zajęcia i będą z pewnością prowadzone lub ebooki zostaną wykorzystywane do omawiania tekstów kultury na j. polskim.

Podczas zajęć pozalekcyjnych z grupą uczennic należących do Koła Przyjaciół Biblioteki także omówiłam gdzie można znaleźć ebooki i jak z nich korzystać.

Dodatkowo wykonałam gazetkę informacyjną na korytarzu szkolnym pt. "Korzystamy z ebooków".

"Czytam sobie na przerwie w bibliotece"

 

W roku szkolnym 2015/16 zapoczątkowaliśmy akcję czytania na przerwach w bibliotece. Uczniowie zamiast biegać po korytarzu i przebywać w hałasie mogą przyjść do biblioteki, usiąść na materacach i poczytać komiks, książkę, czasopismo.

 

II edycja konkursu MEN "Książki naszych marzeń"

Nasza szkoła przystąpiła do II edycji konkursu "Książki naszych marzeń". Uczennice należące do Koła czytelniczo-bibliotecznego wraz z bibliotekarzem przygotowały i przeprowadziły Wybory Książek naszych marzeń. Udział w wyborach wzięły klasy I - VI. Uczniowie otrzymali kartki wyborcze dwa dni przed wyborami i w domu mieli się zastanowić i napisać autorów i tytuły trzech książek, o przeczytaniu których marzą i chcą aby znalazły się w bibliotece szkolnej. W wyborach wzięło udział 243 uczniów. Poniżej przedstawiamy listę książek wybranych przez uczniów:

 

1. Montgomery L.M. Ania z Szumiących Topoli

2. Kipling R. Księga dżungli

3. Rowling J.K. Harry Potter i insygnia śmierci

4. Rowling J.K. Harry Potter i książę półkrwi

5. Webb H. Kto pokocha Psotkę

6. Webb H. Maksio szuka domu

7. Webb H. Marysia Rebusek. Tajemnica zaginionego szmaragdu

8. Webb H. Biedna mała Luna

9. Webb H. Zagubiona w śniegu

10. Webb H. Magic Molly kotek czarownicy

11. Webb H. Niedźwiadek polarny

12. Webb H. Reks szczeniak z wakacji

13. Webb H. Fred się zgubił

14. Webb H. Sekret Mai

15. Webb H. Mgiełka porzucona kotka

16. Webb H. Emilka Piórko i skrzynia skarbów

17. Milne A.A. Kubuś Puchatek

18. Delahaye G. Martynka i święto kwiatów

19. Delahaye G. Martynka nad morzem

20. Gallo Tina Smerfy Strzeżcie się Gargamela

21. La Cruz M. de Następcy. Wyspa potępionych

22. Nela i tajemnice świata

23. Nela na trzech kontynentach

24. 10 niesamowitych przygód Neli

25. Tyszka A. Róże w garażu

26. Kinney J. Dziennik cwaniaczka

27. Kinney J. Dziennik cwaniaczka. Roderick rządzi

28. Kinney J. Dziennik cwaniaczka. Ubaw po pachy

29. Kinney J. Dziennik cwaniaczka. Biała gorączka

30. Kinney J. Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego

31. Ibbotson E. Na tropie ogra

32. Delahaye G. Martynka i cztery pory roku

33. Delahaye G. Martynka i pies na medal

34. Delahaye G. Martynka poznaje świat

35. Brzechwa J. Akademia pana Kleksa

36. Barrie J.M. Przygody Piotrusia Pana

37. Kudelska M. Kacperkowy pamiętnik

38. Prue S. Lodowa pani

39. Samozwaniec M. Baśnie

40. Brzechwa J. Wiersze

41. Tuwim J. Wiersze

42. Fredro A. Bajki

43. Stenka B. Masło przygodowe

44. Cesarz W. Pamiętnik grzecznego psa

45. Masiuk O. Lenka, Fryderyk i podróże

46. Sójka A. Bazgroły ze szkoły

47. Nadin J. Penny z piekła rodem. Porażające porażki

48. Walliams D. Babcia Rabuś

49. Bourgeois P. Franklin i nowy kolega

50. Bourgeois P. Franklin bawi się w śniegu

51. Bourgeois P. Franklin i Hallowen

52. Bourgeois P. Franklin i przygody

53. Kołyszko W. Smok Lubomir i tajemnice złości

54. Collodi C. Pinokio

55. Kownacka M. Plastusiowy pamiętnik

56. Saint-Exupery A. de Mały książę

57. Giommi R Jestem chłopcem jestem dziewczynką

58. Griffiths A. 13 piętrowy domek na drzewie

59. Arrou-Vignod J.P. Jaśki

60. Arrou-Vignod J.P. Pepe i spółka

61. Sekrety i marzenia Violetty

62. Jak i dlaczego rodzi się przyjaźń

63. Violetta. Kodeks przyjaźni

64. Kasdepke G. Detektyw Pozytywka

65. Taborska A., Majewski L. Licho i inni

66. Sempe J., Goscinny R. Mikołajek

67. Sempe J., Goscinny R. Nowe przygody Mikołajka

68. Sempe J., Goscinny R. Mikołajek ma kłopoty

69. Sempe J., Goscinny R. Nieznane przygody Mikołajka

70. Makuszyński K. 120 przygód Koziołka Matołka

71. Charms J. Angielska przyjaciółka

72. Charms J. Jak znaleźć prawdziwych przyjaciół

73. Burnett F. H. Tajemniczy ogród

74. Claninger C., Claninger C. E-mail od pana Boga dla dzieci

75. Job E. Bezimienny anioł

76. Katedra mądrego skryby. Biblia i jej wspaniałości opowiedziane dzieciom

77. Massini B. W duecie

78. Wierzba P., Sztyma M. Oto kot

79. Dahl R. Charlie i fabryka czekolady

80. Strzałkowska M. ABC uczę się

81. Ostrowicka B. Anatol i przyjaciele

82. Pawłowski K. Na szczęście można mieć pecha

83. Maleszka A. Magiczne drzewo

84. Maleszka A. Magiczne drzewo. Cień smoka

85. Maleszka A. Magiczne drzewo. Pojedynek

86. Maleszka A. Magiczne drzewo. Olbrzym

87. Żółtowska- Darska Ronaldo. Chłopiec, który wiedział czego chce

88. Montgomery L.M. Emilka szuka swojej gwiazdy

89. Montgomery L.M. Opowieści z Avonlea

90. Knight E. Lassie wróć

91. Szpalski K. Ananasy z naszej klasy

92. Wojciechowska M. Zwierzaki świata

93. Śliwiak T. Bajkoteka

94. Stevenson S. Agata na tropie. Wypadek na wieży Eiffla

95. Stevenson S. Agata na tropie. Wyprawa do Kenii

96. Stevenson S. Agata na tropie. Korona w Wenecji

97. Simon F. Koszmarny Karolek. Koszmarny komplecik

98. Simon F. Koszmarny Karolek. Dożarte żarty

99. Simon F. Koszmarny Karolek i prześwietne święta

100. Simon F. Koszmarny Karolek i złowrodzy wrogowie

101. Simon F. Koszmarny Karolek i koncert szczurów

102. Simon F. Koszmarny Karolek. Czyta książkę

103. Olech J. Pompon w rodzinie Fisiów

104. Olech J. Pompon na wakacjach

105. Rodda E. Pas Deltory. Miasto szczurów

106. Rodda E. Pas Deltory. Jezioro łez

107.Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia

108. Herman G. Scooby Doo.Tajemnicza mapa

109. Jansson T. Muminek i nowy przyjaciel

110. Purska A. Pingwinek, który chciał latać

111. Tolkien J.R.R. Hobbit

112. Lubka M. Kosmos. Poznaj jego sekrety i tajemnice

113. Wójcik E. Samochodzik Franek. Poznaję Polskę

114. Tolkien J.R.R. Władca pierścieni. Drużyna Pierścienia

115. Tolkien J.R.R. Władca pierścieni. Dwie wieże

116. Tolkien J.R.R. Władca pierścieni. Powrót króla

117. Joris D. Artur czarodziej

118. Czarkowska I. Kazio i szkoła pełna wampirów

119. Columbus C. Dom tajemnic.

120. Montgomery L.M. Ania ze Złotego Brzegu

121. Saunders K. Ja, Suzy P. Kłopoty to moja specjalność

122. Chotomska W. Różowy balonik

123. Kasdepke G. Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu

124. Musierowicz M. Małomówny i rodzina

125. Ward M. Rekordowa rodzinka

126. Chylińska A. Zezia i Giler

127. Witcher M. Nina i tajemnica ósmej nuty

128. Dibben D. Strażnicy historii. Nadciąga burza

129. Andersen H.Ch. Baśnie

130. Maćkowiak A. Miś Marcyś uczy dzieci dobrego zachowania

131. Frączek A. Nie bój się Misiu

132. Lindgren A. Dzieci z Bullerbyn

133. Peirce L. Zapiski luzaka. Skazany na sukces

134. Miosga J. Tajemnica ginącego lasu

135. Abedi I. Lola dziennikarką

136. Riordan R. Czerwona piramida

137. Riordan R. Syn Neptuna

138. Riordan R. Ognisty tron

139. Sapkowski A. Wiedźmin t. 1

140. Sapkowski A. Wiedźmin t. 2

141. Sapkowski A. Wiedźmin t. 3

142. Park B. Zuźka Zołzik. Pada śnieg pies się wściekł

143. Park B. Zuźka Zołzik. Aloha ha

144. Park B. Zuźka Zołzik. Głupi królik

145. Green J. Gwiazd naszych wina

146. Evans D. ABC mojego stylu

147. Riordan R. Miecz lata

148. Catchpole B. P. Rosiak zostaje bohaterem

149. Pantermuller A. Pamiętnik Zuzy Łobuzy. Banda do bani

150. Pantermuller A. Pamiętnik Zuzy Łobuzy. Inwazja królików

151. Piątkowska R. Która to Malala

152. Wakuła P., Kamler M. Jagiełło pod prysznicem

153. Przewoźniak M. Praktyczny poradnik ucznia

154. Przewoźniak M. Poradnik małego skauta

155. Przewoźniak M. Przewodnik małego turysty. Wesoły autobus, czyli podróże po Polsce

156. Kowalska- Pamięta H. Pamiętnik jedynaczki

157. Butchart P. Szpieg który lubił szkolne obiady

158. Żak A. Kapelusz kapitana Drake'a

159. Sendecki M. Figle w fokarium

160. Przygody Sama i Bonifacego

161. Roberts D. Radek Szkaradek. Bekanie

162. Blade A. Na tropie bestii. Ferno ognisty smok

163. Blade A. Na tropie bestii. Arcta olbrzym górski

164. Blade A. Na tropie bestii. Nanook śnieżny potwór

165. Widmark M., Willis H. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica szkoły

166. Wicha M. Bolek i Lolek. Genialni detektywi

167. Ossendowski A. F. Mali zwycięzcy. Przygody dzieci na pustyni Szamo

168. Szklarski A. Tomek w krainie kangurów

169. Smith L. Konie i kucyki

170. George I. Pies który uratował mi życie

171. Landau I. Jaś i zaczarowany przyjaciel

172. Grimm J.W. Baśnie

173. Beaumont E. Księga zwierząt

174. Bob budowniczy. Złota księga bajek.

175. Maternicka G. Zwierzęta naszych lasów

176. Freund P. Laura i tajemnica Aventerry

177. Freund P. Laura i pieczęć siedmiu księżyców

178. Freund P. Laura i proroctwa srebrnego sfinksa

179. Freund P. Laura i klątwa smoczych królów

180. Freund P. Laura i pierścień ognistej żmii

181. O'hearn K. Pegaz. Olimp w stanie wojny

182. O'hearn K. Pegaz. Walka o Olimp

183, Abedi I. Kraina Imago

184. Carman P. Mroczne wzgórze

185. Nolan T. Miauczek. Kotek, który został sam w domu.

186. Nolan T. Miauczek. Na pomoc zwierzakom

187. Tyszka A. Zosia z ulicy Kociej. Na tropie

188. Tyszka A. Zosia z ulicy Kociej. Na wycieczce

189. Tyszka A. Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany

190. Tyszka A. Zosia z ulicy Kociej

191. Roderick G., Williams B. Tunele.

192. Roderick G., Williams B. Tunele. Głębiej

193. Roderick G., Williams B. Tunele. Otchłań

Wytłuszczono autorów i tytuły książek, które wybrano do konkursu.

Do konkursu należało także nakręcić krótki 60-sekundowy film dlaczego akurat nasza szkoła powinna otrzymać książki. Do filmu zgłosiły się dwie klasy: V c i VI a. Komisja wybrała na konkurs film klasy V c                                                                             

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2015/2016!!!

 

Od tego roku szkolnego powołujemy tzw. łączników klasowych, którzy będą raz w miesiącu przekazywać wychowawcy i klasie informacje o stanie czytelnictwa uczniów danej klasy.

 

 

Życzymy wszystkim uczniom i czytelnikom udanego wakacyjnego wypoczynku!!!!

 

 

Zbliża się koniec roku szkolnego!!!!

W związku ze zbliżającym się nieuchronnie końcem roku szkolnego i wystawianiem ocen biblioteka informuje, iż statystyka miesięczna, okresowa i roczna przeczytanych książek będzie liczona do dnia 11  czerwca.

Wypożyczone książki oddajemy do dnia 15 czerwca 2015 r.

 

 

 Zapraszamy uczniów klas szóstych do konkursu „Sprawdź, czy wiesz”

Zapraszamy zespoły po dwoje uczniów z każdej klasy szóstej do udziału w konkursie „Sprawdź, czy wiesz”, który odbędzie się w bibliotece szkolnej w dniu 06 maja o godz. 08.55

Należy przypomnieć sobie elementy wiedzy o bibliotece i książce oraz bohaterów i wątki przeczytanych lektur od klasy drugiej.

Wyniki konkursu w zakładce Konkursy.

 

Zajęcia dla przedszkolaków

W naszej bibliotece gościliśmy grupę przedszkolaków z jednego z naszych lublinieckich przedszkoli. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jakie książki się w niej znajdują. Tematem zajęć były koty. Dzieci usłyszały tekst książki o Martynce i kotkach, następnie kolorowały kotki. Był czas na zabawy rysunkowe oraz zabawy w kotka i myszkę. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały małe niespodzianki, które mają przypominać o wizycie w bibliotece.
 

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CZYTELNICZYM „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”
 

Nasi uczniowie w obecnym roku szkolnym 2023/2024 startowali w każdej z kategorii, czyli kl. 1-3, 4-6, 7-8.

W całym konkursie musieli się wykazać wiedzą ogólną oraz z przeczytanych książek. Do etapu półfinałowego dostali się uczniowie, którzy rozwiązali, w etapie szkolnym 5 testów na co najmniej 80%, natomiast do etapu finałowego, ogólnopolskiego przechodziło 3 uczestników, już jako drużyna, także z wynikiem co najmniej 80% z testu półfinałowego. Testy finałowe były bardzo trudne i szczegółowe, wymagały bardzo dobrej znajomości treści książki finałowej.

Konkurs „Wielka Liga Czytelników” znajduje się na liście konkursów wpisywanych na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

W kategorii 1-3 naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Joanna Krysiak z kl. 2 a oraz Hubert Kampa i Jakub Suda z kl. 3 b.

W kategorii 4-6 naszą uczestniczką była Maja Balas (nasza już, niestety, była uczennica).

W kategorii 7-8 reprezentantkami były Lena i Amelia Doleżych z kl. 8 a.

W kategoriach 1-3 i 7-8 uczniowie zdobyli tytuł MISTRZA POLSKI, natomiast w kategorii 4-6 tytuł II WICEMISTRZA POLSKI

 

GRATULUJEMY!!!!!!!!!
 

bottom of page